Knygos apie investavimą

Yra gausybė būdų mokytis investuoti. Vienas iš jų – knygas skaityti.

Per savo ~15 m. investavimo karjerą teko vieną kitą knygą pavartyti, bei labiausiai įstrigusiomis pasidalinsiu.

Pradėjęs sau įdomiausių knygų sąrašą sudarinėti supratau, jog ne tiek daug man didžiausią įtaką patarusių, ar šiaip įdomiausių knygų, yra išimtinai apie investavimą, bei daug knygų papuolė iš susijusių temų (ekonomika, psichologija, rizika), arba visiškai nesusijusių temų (pasaulio istorija, evoliucija ir pan.).

Todėl vienintelis dalykas, siejantis visas šias knygas, jog tai nėra grožinės literatūros sąrašas.

Suskirsčiau pagal temas.

Knygos nėra išrikiuotos pagal “gerumą”, jeigu kurioje temoje knyga mano įvardinta kaip #1, tai nereiškia, jog man labiausiai patiko.

Knygos apie investavimą į akcijas pradedančiajam

Dažniausiai matomas investavimo internetuose klausimas, ką man skaityti, jei nieko nežinau ir noriu sužinoti šį bei tą apie investavimą į akcijas.

Todėl pirmiausia – keletas knygų, kurios puikiai tiks bet kuriam perdedančiajam investuotojui į akcijų rinkas.

1. Why Does The Stock Market Go Up? by Brian Feroldi

Tai tikrai nėra geriausia mano knyga apie investavimą, jos niekur (pelnytai) nerasite geriausių investavimo knygų sąraše.

Bet tai viena iš pačių paprasčiausių e-knygų kurią esu skaitęs, kurią galima permesti akimis per valandą, kuri padės nieko nežinančiam apie investavimą žmogui tapti jau gerokai labiau išprususiam.

Atsakoma į tokius klausimus, kaip kas yra akcija, kodėl akcijos turi vertė, kodėl kompanijos leidžia IPO, kas yra indeksai, P/E rodiklis, bei kodėl akcijų rinkos laikui bėgant kyla aukštyn.

Knygą rekomenduočiau visiškai žaliems, kurie nieko neišmano apie investavimą, bet nori susipažinti su akcijų rinka.

2. A Random Walk Down Wall Street by Burton G. Malkiel

Antroji knyga mano sąraše – tai visiška klasika (naujausias leidimas – devintasis, išleistas 2007 m.), kurią būtina perskaityti kiekvienam, ypač tiems, kam dar kyla noras investuoti į pavienes akcijas, o ne indeksus.

Seniai seniai pagrindinis būdas investuoti ir buvo būtent aktyvus investavimo stilius, apie pasyvų investavimą niekas nebuvo girdėjęs.

1973 m. Burton g. Melkiel išleido šią savo kultinę knygą, pradėjusią pasyvaus investavimo revoliuciją.

Nors pagrindinė knygos mintis, jog stock picking neveikia, bei indekso neaplenksi, bet knyga plačiai ir išsamiai apima daugybę temų.

Kodėl rinkos svyruoja, bei jog rinkos ateities pokyčių atspėti neįmanoma remiantis dabartine informacija, kas kas yra techninė ir fundamentali analizę ir kodėl abu šie būdai rinkai aplenkti neveikia.

Kas yra elgesio finansai, moderni portfelio teorija, efektyvios rinkos teorija ir daugelį kitų pamatinių temų investavime.

3. Stocks for the Long Run by Jeremy J. Siegel

Dar viena kultinė knyga.

Knyga, kurią butų galima pavadinti “viskas ką jums reikėtų žinoti apie akcijas”, ypač – JAV akcijas.

Pateikiama gausybė istorinių duomenų, įvairių laikotarpių akcijų ir obligacijų rinkų apžvalga.

Pasakojama, kodėl akcijos geriausia investicija, ilgame laikotarpyje lenkianti visus skolos instrumentus.

Bei daug daugiau ir detaliau viskas apie akcijas.

Įvairios knygos apie investavimą

Pirmos tris paminėtos knygos buvo beveik vien apie akcijų rinką.

Čia paminėsiu kelias investavimo knygas apie įvairias turto klases, ne tik akcijas, šiaip įvairias su investavimu susijusias knygas, kurias tikrai vertėtų paskaitinėti.

1. Poor Charlie’s Almanack by Peter D. Kaufman

Šioje knygoje sugulė įvairios vieno žymiausių visų laikų investuotojo Charlie Munger per visą jo gyvenimą skaitytos paskaitos (pats jis nei vienos knygos nėra parašęs).

Šių paskatų tematika – nepaprastai įvairi.

Nuo to, koks investuotojas turėtum būti, iki to, koks žmogus turėtum būti, jeigu nori būti sėkmingas.

Bei žinoma, apie žmonių psichologija, kuri nepaprastai svarbi abiem atvejais ir visada buvo Charlie Munger arkliukas, mental models ir interdisciplinary thinking.

2. The Most Important Thing by Howard Marks

Dar viena svarbi knyga – parašyta kito žymaus investuotojo, Howard Marks.

Tai viena iš tų knygų, kurios tikrai nerekomenduočiau skaityti pradedančiajam, nes niekas pats patirties ir žaizdų neturintis neįvertins autoriaus išminties.

Reikėtų bent penkerių metų investavimo patirties, jog šią knygą į rankas paimti vertėtų, kitaip, pačiam nieko dar neišmanant, mažai kas bus suprantama.

Ne todėl kad knyga techniškai sunki, tikrai ne, tai labiau autoriaus filosofija apie investavimą (be jokių formulių ar pan.).

Howard Marks yra investavimo kaip koks Markas Aurelijus (Romos imperatorius ir filosofas), rašantis apie rinkas, rinkos efektyvumą, ciklus, riziką ir žmonių elgseną.

Kažkam bus viena geriausia skaitytų knygų apie investavimą, bet tikrai ir tokių bus, kuriems ši knyga nebent padės užmigti, kai nemiga kamuoja.

3. Evidence-Based Technical Analysis: Applying the Scientific Method and Statistical Inference to Trading Signals by David Aronson

Dar viena knyga, kurios tikriausiai nerasite jokiame geriausių investavimo knygų sąraše.

Jeigu kas nors sukurtų investavimo knygų sąrašą, kurių pavadinimas labiausiai neatitinka turinio, tai ši knyga galėtų užimti pirmąją vietą tokiame sąraše.

Nes bet kas, perskaitęs knygos pavadinimą, neabejotinai susidaro nuomonę, jog ši knyga yra apie techninę analizę, kurie čia techninės analizės metodai tinkamiausi ir teisingiausi, siekiant rinką aplenkti, laimėti.

Kas absoliučiai nėra teisinga, bei ši knyga yra grynas auksas !

Galima būtų šios knygos pavadinimą pakeisti į “Evidence-Based Medicine” ar “Evidence-Based Astrology“, ar dar bet ką evidence based, nes knygos turinys skirtas bet kurios disciplinos tiesas kritiškai analizuoti.

Knyga apima įvairias temas. Kaip objektyviai vertinti informaciją ir kas yra subjektyvus vertinimas, kas yra mokslinis metodas, statistinė analizė, logiką, kaip kelti hipotezes ir šias tikrinti, kas yra data mining, žmogaus psichologiją ir cognitive biases ir t.t.

Man ši knyga buvo nuostabus atradimas, turėjęs didelę įtaką paties mąstymui, bet todėl, kad skaičiau ją būdamas nepaprastai jaunas, o šios nemos buvo dar nepažintos.

Tai viena iš tų knygų, kurias tikrai norėčiau, kad perskaitytų ir mano vaikai, kai šiems bus ~18 metų, net jeigu investavimas jų visiškai nedomins.

4. Wealth, War and Wisdom by Barton Biggs by Barton Biggs

Knyga įdomi dviem aspektais.

Pirmasis – nuostabus pasakojimas apie antro pasaulinio karo eigą, atskleidžiantis, jog karo baigtis galėjo būti visiškai kitokia, bei sąjungininkams nepaprastai pasisekė daugeliu atžvilgiu.

Antroji knygos tema – nagrinėjama įvairių turto klasių istorija nelaimių kontekste, kurios turto klasės išsaugo vertę, o kurios – ne.

Apie tai, jog obligacijų turėtojai prarado beveik viską karo suniokotose šalyse, investuojantys į akcijas – kaip kada, tam tikrai atvejais, net ir karo baisumai akcinių bendrovių savininkų turtams, akcijų kainoms po karo atsigavus, nepakenkė.

NT – irgi kaip kada. Dažnai NT padėjo turtus išsaugoti, bet – ne visada.

Vienur žemė, ypač žemės ūkio, buvo nacionalizuota, kitur – pastatai subombarduoti, trečiur – visgi NT užtikrino kapitalo išsaugojimą.

Kam smalsus klausimas, ką daryti globalių grėsmių fone, kaip apsaugoti turimą kapitalą nuo karo ar kitų nelaimių – tai geriausia knyga, kurią galiu rekomenduoti šia tema.

5. Global Asset Allocation by Meb Faber

Panašiai, kaip Why Does The Stock Market Go Up? by Brian Feroldi, ši knyga visiškai paprastutė, bei knygos kopiją galima parsisiųsti nemokamai.

Knyga apie įvairių turto klasių, o ne tik akcijų, istorinę grąžą.

Bei aprašomos įvairių žinomų investuotojų rekomenduojamos turto alokacijos, bei kokius rezultatus šios turto alokacijos long rune istoriškai uždirbo.

Bet geriausia knygos dalis yra tai, jog ši knyga duoda dvi puikias pamokas.

Pirmoji – ne taip svarbu kokią turto alokaciją pasirinksite, į kurias turto klases investuosite, svarbu, jog pasirinkimo nekeistumėte laikui bėgant, nešokinėtumėte iš vienos turto klasės į kitą, nes dabar kažkas ant bangos ir populiaru.

Jeigu pokyčių išvengsite, nepriklausomai nuo to kur investuosite, long terme uždarbis bus puikus ir už parodytą ryžtą ir kantrybę būsite gausiai finansiškai apdovanoti.

Antroji pamoja – mokesčiai svarbu.

Gali paimti geriausia per pastaruosius kelis dešimtmečius buvusią turto alokaciją, kurios grąža buvo didžiausia. Bet jeigu už šios strategijos įgyvendinimą sumokėsi 2% siekiantį turto valdymo mokestį – geriausios turto alokacijos rezultatas virsta prasčiausiu, jeigu prasčiausią turto alokaciją buvo galima įgyvendinti 2% pigiau.

Taigi antroji pamoja – įvairūs su investavimu susiję mokesčiai nepaprastai svarbu !

6. Expected returns ir Investing Amid Low Expected Returns by Antti Ilmanen

Investavime dažnai minimos tokios sąvokos kaip expected returns, factor investing, beta and CAMP ir t.t.

Propaguojamas investavimo stilius, jog buy long vienos rūšies akcijas, bei sell short kitos rūšies ar charakteristikų akcijas (ar kitas turto klases), galima sukonstruoti visai kitokius grąžos šaltinius turinčius portfelius.

Aš iš esmės tokiam investavimo stiliui nepritariu, bet jeigu šios temos domina, arba norisi sužinoti kas yra AQR ir kokiomis strategijomis besivadovaujant AQR investuoja (Antti Ilmanen ten dirba) – šios knygos padės.

Iš esmės toks investavimo stilius kilo iš Čikagos universiteto žymiųjų ekonomistų darbų – tokių kaip Eugene Fama, William F. Sharpe, Harry M. Markowitz ir t.t.

Šie ekonomistai sukūrė taip vadinamų moderniųjų finansų teorijas, kurios paplito visų vakarų pasaulio ekonomikos ir finansų universitetų katedrose.

Abejoju, ar remiantis šiomis idėjomis įmanoma pelningai investuoti, bei ar iš vis jos teisingos. Vėliau sąraše pateiksiu ne vieną šias mintis ir darbus kritikuojančią knygą.

Visgi Antti Ilmanen knygos, nors nepaprastai sausos ir nuobodžios, gausios nepaprastai naudingos informacijos ir įvairių mokslinių tyrimų apibendrinimo, įvairių turto klasių istorinės grąžos duomenų.

7. The Misbehavior of Markets Benoit Mandelbrot

Minėjau aukščiau, jog esu didelis moderniųjų finansų nemėgėjas, jog dauguma tiesų mokamų universitetų finansų katedrose nėra teisingos, bei akademinis matematizuotas požiūris investavime neveikia.

Kuomet rizika redukuojama iki volatilumo, bandoma išrasti ir sukonstruoti kažkokias rizikos premijas ir faktorius.

Ši knyga yra viena to priežasčių.

Problema su “moderniais finansais”, visomis MPT, CAMP ir t.t., jog šios teorijos remiasi tam tikromis prielaidomis.

The Misbehaviour of Markets” autorius, jau miręs matematikos genijus Benoit Mandelbrot, šia knyga bando įrodyti, jog prielaidos, kuriomis remiasi modernieji finansai, yra tiesiog klaidingos.

Nassim Nicholas Taleb knygos

Nassim Nicholas Taleb knygos mano mėgstamiausių knygų sąraše pelnytai turi savo atskirą kategoriją.

Iš vienos pusės todėl, kad dažnai vienos šio autoriaus knygos neįmanoma redukuoti iki vienos minties ar temos, šios knygos plačios ir turiningos.

Iš kitos todėl, jog tai pernelyg žymios ir didžiulę įtaką rinkų dalyvių mintims ir elgsenai turėjusios knygos.

Taip pat, šių knygų mintys svarbios norint suprasti ir teisingai analizuoti daugelį temų gyvenime, ne tik investavime.

1. The Black Swan

Žymioji Nassim Taleb knyga “Juodoji Gulbė”, kažkuria prasme, yra Benoit Mandelbrot knygos “The Misbehavior of Markets” tęsinys (bet nebūtina knygas skaityti tokiu eiliškumu). Nenuostabu, autoriai buvo draugai.

Pagrindinė knygos mintis, jog visi modernieji finansai, bei daugelis kitų sferų ir temų ekonomikoje, politikoje ir investavime, yra absoliučiai nieko vertos ir dar blogiau, žalingos ir klaidingos.

Nes dauguma socialinių mokslų, tame tarpe investavime, akademikai daro prielaidą, jog įvairūs įvykiai arba reiškiniai, akcijų rinkų grąžos istoriniai duomenys, pasiskirsto pagal taip vadinamąją normaliąją distribuciją (normal distribution).

Bet realybėje dauguma tokių kintamųjų yra fat tailed distribucijos, todėl realybėje daugumai reiškinių nagrinėti netinka dauguma statistinių metodų.

O kadangi šie statistiniai metodai vis tiek naudojami, nors netinkami, dažnai – baigiasi blogai.

Pavyzdžių autoriaus teisumu gausu, pradedant nuo Long-Term Capital Management hedge fund bankroto, 2007-2008 m. finansų krizės, baigiant pasaulinėmis epidemijomis (autorius apie jas įspėjo gerokai ankščiau už Covid pandemijos pradžią).

Kita knygos mintis, o gal ir ta pati, jog istorijos ar finansų rinkų raidą lemia reti įvykiai, kurių prognozuoti neįmanoma iš anksto.

Knygą privalu perskaityti kiekvienam norinčiam investuoti ar šiaip būti išprususiam individui.

2. Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets

Knyga apima daugelį temų susijusių su sėkme ir atsitiktinumu.

Jog dažnai gyvenime matome tik sėkmės pavyzdžius, nes nesėkmės į mūsų akiratį nepapuola, todėl klaidingai priskiriama “laimėtojams” kažkokie gabumai, kurių šie niekada neturėjo, o jų pasiekimus lėmė sėkmė.

Apie tai, jog viskas galėjo būti kitaip (alternative histories), jog daugelis įvykių galėjo susiklostyti kitaip.

Apie rizikos valdymą, bei jog svarbiausia užduotis – nebankrutuoti, bei daugelį kitų įdomių ir svarbių temų.

Tai dar viena knyga, kurią būtina perskaityti kiekvienam.

Psichologija

Savo įrašuose esu daugybę kartų sakęs, bei nemelavau, jog svarbiausia dedamoji investavime yra psichologija, bei tai pagrindinis faktorius lemiantis asmeninius kiekvieno investuotojo rezultatus.

Štai keletas svarbių knygų šia tema.

1. Thinking Fast and Slow by Daniel Kahneman

Žymiausioji investuotojų tarpe knyga apie psichologiją, pelnytai, Daniel Kahneman “Mąstymas, greitas ir lėtas”.

Knyga nepaprastai sudėtinga, įvairialypė ir subtili. Bandoma atskleisti įvairius žmogaus sprendimų priėmimo mechanizmus, kaip šie lemia klaidas.

Todėl tai tikrai sunkus skaitalas, nes žmogaus sprendimų priėmimo klaidos yra įvairios, nesu matęs gero būdo šias visas klaidas apibendrinti.

Bet aukso perliukų knygoje gausu, kurie padės kritiškai vertinti savo ir kitų sprendimus ir elgseną.

Kaip minėjau aukščiau, nemėgstu moderniųjų finansų. Dalimi dėl to, jog daroma prielaida, jog žmonės yra racionalūs ir maksimizuoja savo naudą.

Daniel Kahneman šias “tiesas” paneigia, už ką šis psichologas gavo Ekonomikos Nobelio premiją.

2. Misbehaving: The Making of Behavioral Economics by Richard H. Thaler

Dar viena knyga apie įvairias mąstymo klaidas, panaši į “Mąstymas, greitas ir lėtas”, tik kur kas lengviau skaitoma.

Jeigu perskaičius “Mąstymas, greitas ir lėtas” norisi šią temą dar pagvildenti, tam puikiai tiks ši prof. R. Thaler knyga.

Žinoma, apie tai kaip veikia (dažnai klaidingai) žmogaus sprendimų priėmimo procesas, apie visokius šališkumus ir euristikas, knygų gausu.

Tačiau jeigu Thinking Fast and Slow by Daniel Kahneman yra šedevras, kurį privalu perskaityti kiekvienam, tai Misbehaving: The Making of Behavioral Economics toks nėra.

Galite rinktis iš gausybės kitų knygų panašia tematika.

Pavyzdžiui: Exploring Social Psychology by David Myers, Predictably Irrational by Dan Ariely, The Little Book of Behavioral Investing by James Montier.

3. The Money Game by Adam Smith

Esu skaitęs gausybę knygų apie psichologijos įtaką investavime.

Bet dauguma tokių knygų orientuojasi į individą, kaip vienas žmogus priima sprendimus ir kokias mąstymo klaidas padaro.

Nors “The Money Game” irgi skiria dėmesio individui, bet kur kas svarbiau tai, jog daug dėmesio skiriama ir minios psichologijai, kodėl rinkos, kaip visuma, elgiasi vienaip ar kitaip.

Ši knyga tikrai nėra vadovėlis ir net nebando tokiu būti. Knygą sudaro įvairios istorijos apie įvairius finansų rinkų dalyvius, tame tarpe ir paties autoriaus.

Apart fakto, jog knyga perpildyta išminties susijusios suinvestavimu, tai iš esmės nuostabiai parašyta knyga, puikus literatūros kūrinys.

Viena geriausių mano skaitytų knygų apie investavimą.

4. Memoirs of Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crows by Charles Mackay

Dar viena knyga apie minios psichologiją.

Jeigu Bitcoin atrodo keistas sutvėrimas, patariu paskaitinėti apie John Law pirmuosius paper money eksperimentus Prancūzijoje, kuomet subyrėjo visos šalies ekonomia.

Arba apie daugybę kitų smagių istorijų, kaip miniai žmonių nuvažiavo stogas ir minios nesąmonių pridarė.

5. Behave: The Biology of Humans at Our Best and Worst by Robert M. Sapolsky

Ši knyga tikrai ne apie investavimą, autorius nieko bendra su tuo neturi, bet tai – neabejotinai geriausia knyga apie žmonių elgseną ir jos motyvus.

Robert Sapolsky, Stanford universiteto profesorius, neurologas ir primatologas, knygoje atskleidžia tikruosius žmonių elgsenos motyvus.

Pradedama nuo paveldėtų genų, aplinkos kurioje augo jūsų protėviai, vaikystėje patirtomis traumomis, baigiant paskutinėmis akimirkomis iki žmogaus tam tikro veiksmo smegenyse vykstančiais cheminiais procesais.

Knyga nuostabi, ne tik žinių prasme, bet nepaprastai įdomiai parašyta.

Nemėgstantiems skaityti – patarimas. YouTube galima rasti šio profesoriaus paskaitų ciklą. Tik jeigu knyga suprantama kiekvienam, tai paskaitų ciklui biologijos žinių jau reikėtų (o aš jų neturėjau, tai klausėsi sunkiai).

Kaip bonusą, rekomenduoju šio autoriaus savo paties parašytą biografiją, A Primate’s Memoir: A Neuroscientist’s Unconventional Life Among the Baboons, dar viena puiki knyga.

6. Deep Work by Cal Newport

Jeigu dauguma knygų apie psichologiją, kurias čia įvardijau, analizavo įvairias mąstymo klaidas ir priežastis, bei kaip jų išvengti, tai “Deep Work” knygos tematika absoliučiai kitokia.

Tai knyga apie tai, kaip būti produktyviam, bei jog produktyvumui būtina turėti galimybę ilgą laiką dirbti netrukdomam, o multitasking tiesiog neveikia.

Jeigu dirbdami browsinate, bei norisi būti produktyvesniems, patariu paskaitinėti 🙂

7. The Psychology of Money by Morgan Housel

Paskutinių kelerių metų didžiausias investavimo knygų hitas.

Nepaprastai paprastutė ir lengvai skaitoma, įvairių žmonių istorijų rinkinys, kaip šie elgiasi su pinigais.

Turiu pripažinti, man įspūdžio nepadarė, bet turbūt todėl, jog nieko nauja nesižinojau.

Tačiau tikrai bus žmonių, kuriems tai bus viena naudingiausių knygų perskaitytų gyvenime.

8. How to Win Friends & Influence People by Cale Carnegie

Žinojau apie šią knygą daugelį metų, bet niekada jos neskaičiau, nes man ši iš nuogirdų atrodė kvaila.

Tuomet iš kažkurio autoritetingo šaltinio išgirdau rekomendaciją, jog tai viena geriausių knygų apie žmonių elgseną, perskaičiau ir tikrai nenusivyliau.

Knyga tikrai nėra nei naivi ir kvaila, bei tinka kiekvienam, nuo asmens vis dar esančio mokyklos suole, iki mega korporacijos vadovo.

Ekonomika

Yra žymi žymaus investuotojo Peter Lynch citata: “If you spend 13 minutes a year on economics, you’ve wasted 10 minutes.

Aš manau, jog ši citata absoliučiai teisinga, bei iš esmės bet kuris laikas skirtas ekonomikai (ypač makro duomenų sekimas) yra iššvaistytas laikas.

Neturintis jokios pridėtinės vertės galutiniam investavimo rezultatui.

Todėl ekonomikai skiriu nepaprastai mažai dėmesio ir svarbos. Tačiau yra keletas vertų dėmesio knygų.

1. The Worldly Philosophers by Robert L. Heilbroner

Puiki knyga nurimtiems susipažinti su ekonomikos minties istoriją.

Kažkada universitete turėjau paskaitų ciklą, kuris būtent taip ir vadinosi, ekonominės minties istorija. Bet ką ten pasakojo neprisimenu, prisimenu – jog paskaitų metu užmigdavau.

“The Worldly Philosophers” padėjo mano spragas užkaišyti.

Tai knyga kuri padės padės susipažinti su ekonomikos mokslo minties raida.

Kas yra laisva rinka, kapitalizmas, socializmas, kas tokie buvo Adam Smith ar Thomas Malthus, iki Karl Marx ar John Maynard Keynes ir t.t.

2. The Price of Peace: Money, Democracy, and the Life of John Maynard Keynes by Zachary D. Carter

Vieno žymiausių visų laikų ekonomistų John Maynard Keynes biografija.

Šią knygą skaitydami tikrai neužmiksite, nes šio žmogaus gyvenimo istorija nepaprastai nuotaikinga ir įdomi.

Pergyventi du pasauliniai karai, Didžiosios Britanijos virsmas iš didžiausios pasaulyje imperijos iki regioninės smulkios galios, bei realius dalyvavimas ir įtakos turėjimas visuose šiuose procesuose.

Knyga – šedevras, gali patikti, net jeigu ekonomikos tema nėra jums pati įdomiausia.

3. The Price of Time: The Real Story of Interest by Edward Chancellor

Knyga apie palūkanų normas 🙂

Jeigu skamba nuobodžiai – tikrai dalis knygos tokia ir yra (knyga tikrai nėra plonytė). Bet kita dalis – nepaprastai įdomi.

Pasakojama pinigų kainos (palūkanų normos) istorija, nuo seniausių Babilonų ar Egipto karalystės laikų, iki šių dienų ir dabartinių centrinių bankų veiksmų kritikos, kuomet nulinės ir neigiamos palūkanų normos buvo laikomos nepagrįstai žemos daugybę metų.

4. Lords of Finance: 1929, The Great Depression, and the Bankers who Broke the World by Liaquat Ahamed

Dar viena istorinė knygą, pasakojanti apie tarpukarį ir keturis svarbiausius centrinius bankų vadovus (JAV, UK, Prancūzijos ir Vokietijos), kurie tuo metu buvo ne mačiau žymūs nei dabar yra Ben Bernanke ar Jerome Powell.

Šie asmenys darė lemiamą įtaką pinigų politikai visose šiose šalyse tarpukarių, o šių institucijų klaidos, didele dalimi, lėmė, ar bent jau reikšmingai prisidėjo, prie antrojo pasaulinio karo kilimo.

Jei šios tema jūsų arbatos puodelis – tikrai patiks (hint: Adomo Mickevičiaus bibliotekoje guli kopija).

5. The Deficit Myth by Stephanie Kelton

Po Covid pandemijos, iki kol kilo naujoji infliacijos banga, pasaulyje sparčiai populiarėjo naujoji ekonomikos teorija, vadinama Modern Monetary Theory.

Kai kas tai laikė nauju kokybiniu šuoliu ekonomikoje, kiti – nukvakelių paistalais.

Bet kuriuo atveju – knyga tikrai įžvalgi ir padės permąstyti, kas yra pinigai.

6. The Money Market: Myth, Reality, and Practice by Marcia Stigum

Viena iš sunkiausių temų suprasti ekonomikoje – pinigai ir bankai.

Pasirodo, dauguma įsitikinimų, kas yra pinigai ir kaip veikia bankai, yra tiesiog klaidingi. Nors šie klaidingi įsitikinimai vis dar dažnai mokomi universitetuose (bent jau taip buvo, kai aš dar mokiausi).

Ši knyga parašyta 1978 metais, bet ne kokio ekonomisto, o tiesiog žmogaus realiai dirbančio svarbiame tarptautiniame banke ir realiai pasakojančio kaip bankai funkcionuoja.

Apie šią knygą sužinojau klausydamas Perry Mehrling paskaitų apie bankininkystę, o profesorius Perry Mehrling yra vienas žinomiausių šių laikų ekonomistas, keliantis tokius klausimus, kaip kas yra doleris ir kokia dolerio ateitis.

Yra šio profesoriaus puikus paskaitų ciklas apie bankininkystę, pavadinimu “the money view“. Paskaitose pristatomas jo požiūris, kas yra pinigai, kaip veikia jų sukūrimas ir pasiskirstymas ekonomikoje.

Nesu tikras ar verta skaityti Marcia Stigum knygą neklausius šių prof. Perry Mehrling paskaitų. Veikiau tai vadovėlis, kuris padės geriau tas paskaitas suprasti.

Hint: Adomo Mickevičiaus bibliotekoje guli kopija.

Rizika

Sėkmingam investavimui būtina suprasti kas yra rizika, bei kaip šią valdyti. O rizika – nėra tokia jau paprasta tema.

Pora knygų, kurios padės šią temą jei ne perprasti, tai bent jau išsamiau su rizika susipažinti.

Be trijų žemiau išvardintų knygų, yra dar dvi nepaprastai svarbios knygos apie riziką: tai (a) The Black Swan by Nassim Nicholas Taleb ir (b) The Most Important Thing by Howard Marks.

Bet apie abi šias knygas jau užsiminiau prie kitų temų, todėl dar kartą čia jų nebeminėsiu. Visgi, šios dvi knygos būtinos, norint išsamiau susipažinti su rizikos tema.

O štai dar trys papildomos.

1. Against the Gods: The Remarkable Story of Risk by Peter L. Bernstein

Nuo A iki Z, ši knyga padės susipažinti su įvairiomis rizikos dimensijomis, bei iš esmės tai yra tam tikra istorinė apžvalga, kaip keitėsi žmonijos supratimas apie riziką, įvairių žymiausių mąstytojų darbai ir mintys šia tema.

Ką reiškia sakyti, kokia tikimybė, kad aš esu teisus vs kokia tikimybė, kad kauliukas iškris ties šešiatu ?

Kuo skiriasi rizika ir neapibrėžtumas (uncertainty).

Bell curve, regression to the mean ir kitos temos statistinės temos aptariamos plačiai.

Skiriama dėmesio ir moderniesiems finansams, žmogaus psichologijai ir kitoms temoms.

Tikrai puikus skaitalas.

2. Risk Savvy by Gerd Gigerenzer

Iš esmės žmonės dažnai klaidingai vertina riziką, ypač kai reikia skaičiuoti tikimybes, nes žmogaus smegenys įgimtai nesugeba susidoroti su tikimybėmis.

Ši smagi knyga padės suprasti, kodėl žmonės dažnai riziką vertina klaidingai, bei kaip tą daryti geriau.

Knyga nuotaikinga, gausybė pavyzdžių iš medicinos pasaulio, nes autorius mokė medikus, kaip teisingiau įvertinti medikamentų pašalinio poveikio tikimybę.

3. The Missing Risk Premium: Why Low Volatility Investing Works by Eric G. Falkenstein

Akademijoje dažnas įsitikinimas, ar bent jau daroma prielaida, kad rizika ir volatilumas yra tas pats, ar bent jau volatilumas yra geras rizikos proxy.

Ši knyga skirta būtent šiam įsitikinimui kritikuoti, jog volatilumas nėra rizikos matas.

NT kainų istorija

Esu skaitęs dvi knygas, kurios nagrinėja įvairių šalių NT kainų istoriją, abi jas rekomenduočiau norinčiam plačiau susipažinti su šia tema.

1. Safe as Houses?: A Historical Analysis of Property Prices by Neil Monnery

Tai įvairių šalių NT kainų istorinės raidos apžvalga.

Atskleidžianti, jog NT kainos nebūtinai tik kylą aukštyn, būna ilgalaikių nuosmukių, verčianti susimąstyti, kas laukia NT kainų Europoje ir Lietuvoje ateityje.

2. Why Can’t You Afford a Home? by Josh Ryan-Collins

Bandoma atsakyti į kalsimą, o kodėl paskutiniais dešimtmečiais vakarų pasaulyje NT kainos taip augo.

Atsakymas – financializacija, nes ankščiau negalėjai taip lengvai paimti būsto kredito.

Bet šis bankininkystės fokusas į būsto paskolas turi gausybė neigiamų pasekmių. Būstas tampa sunkiai įperkamas, sutrinka verslo kreditavimas ir t.t., bei amžinai balius tęstis negali.

Kaip veikia pasaulis

Paskutinė tema, tai knygos visiškai, bent jau tiesiogiai, nieko neturinčios bendro su investavimu.

Tačiau man nepaprastai patinka Charlie Munger požiūris, jog investavimui svarbu ne tik tiesiogiai šią sritį išmanyti, bet ir visas svarbiausias įvairių disciplinų mintis žinoti (interdisciplinary thinking).

Bei iš esmės dažnai įdomu, kodėl pasaulis yra vienos ar kitoks, kas šiuos procesus lėmė.

1. The Silk Roads: A New History of the World by Peter Frankopan

Dar viena knyga, kuri yra absoliutus šedevras.

Dažniausiai istorija, kurios mokomės mokyklose ir vėliau, yra iš vakarų pasaulio pozicijos, lyg vakarų pasaulis visą laiką buvo pasaulio centras.

Ši knyga pasakoja apie pasaulio ir pagrindinių imperijų raidos istoriją, šių imperijų ekonominės galios iškilimą ir žlugimą, per prekybos prizmę.

Pasakojanti, jog požiūris, jog vakarų pasaulis yra pasaulio centras (ypač, jog buvo) – absoliučiai klaidingas. Jog ilgus šimtmečius ar net tūkstantmečius Azija buvo pasaulio centras, o vakarų civilizacijos buvo paraštėse, niekam neįdomus užkampis.

Plius, tai nėra niekam nereikšmingi įvykiai.

Daug dėmesio skiriamų ir moderniųjų laikų istorijai, vakarų civilizacijos klaidoms pirmo ir antro pasaulinio karo metais, be kurių šių konfliktų galėjo ir nebūti, klaidas vidurio rytuose.

2. Guns, Germs, and Steel: The Fates of Human Societies by Jared M. Diamond

Jeigu “The Silk Roads” bando paaiškinti civilizuoto pasaulio evoliuciją remiantis pagrindiniais prekybos kanalais, tai ši knyga visiškai nieko neturi bendra su ekonomika.

Bando atsakyti į klausimą, kodėl vienos tautos, gentys ir panašiai, tam tikruose žemynuose pasiekė didžiulių laimėjimų (laimėjimus vertinant kaip išvystyta civilizacija), o kitos liko bambuko žievę graužti.

Smagus, lengvas ir įtaigingas pasakojimas.

3. Sapiens: A Brief History of Humankind by Yuval Noah Harari

Nesu tikras aš šią knygą net verta įtraukti į skaidomų knygų sąrašą, nes visi, kuriuos tokia literatūra domina, apie šią knygą ir taip jau žino.

Tai glausta žmonijos istorija, daug dėmesio skiriant tokiems žmonijos išradimams kaip religija, korporacijos, valstybės ir pan.

4. Your Inner Fish: A Journey into the 3.5-Billion-Year History of the Human Body by Neil Shubin

Knyga “Žuvis tavyje” (yra ir lietuviškas vertimas) pasakoja žmogaus kilmės istoriją, kaip gyvūnas žmogus evoliucionavo iš kitų pirmykščių gyvūnų, bei stebėtinai daug panašumų vis dar likę.

5. Other Minds: The Octopus, the Sea, and the Deep Origins of Consciousness

Ne pati tradiciškiausia, bet įdomi, knyga, apie sąmonės kilmę ir evoliuciją.

Pasirodo tam tikri gyvūnai, aštuonkojai ir kalmarai, turėjo visiškai kitokia nervų sistemos evoliuciją, nei visi likę gyvūnai.

Kažkuria prasme visiems likusiems gyvūnams šie aštuonkojai yra lyg ateiviai iš kitos planetos.

6. Sex at Dawn: How We Mate, Why We Stray, and What It Means for Modern Relationships by Christopher Ryan

Kiekvieną kartą kai išgirstu apie naują porą, kurioje vienas iš partnerių nuėjo “kairėn” ir viskas baigėsi skyrybomis, prisimenu šią knygą.

Autorius savo požiūrį (neigiamą) į santuoką ir monogamiją, kaip nenatūralią būseną, pristato remiantis įvairių antropologinių tyrinėjimų pavydžiais.

7. Scale: The Universal Laws of Growth, Innovation, Sustainability, and the Pace of Life in Organisms, Cities, Economies, and Companies by Geoffrey West

Knygoje tyrinėjami dėsniai, kurie reguliuoja įvairių gyvybės formų vystymąsi, bei įvairių žmogaus sukurtų sistemų (miestų, įmonių) vystymąsi ir efektyvumą.

8. Chaos: Making a New Science by James Gleick

Tai, kažkuria prasme, įvadas į chaoso teoriją, nagrinėjančią kaip dinamiškos sistemos, tokios kaip orų modeliai ar finansų rinkos, gali elgtis visiškai nenuspėjamai.