Kai kraujas liejasi laisvai

Yra žmonių, kurie investavimo pasaulyje vadinami perma bears.

Pavyzdžiui, Nourielis Roubini – „išpranašavęs“ 2008–2009 m. krizę ir tokią pat, ar dar didesnę, krizę pranašaujantis kasmet.

Perma bears – tai analitikai ar komentatoriai, kurie nuolat yra pesimistiškai nusiteikę rinkų atžvilgiu ir nekeičia savo nuomonės, nepriklausomai nuo to, kas vyksta pasaulyje.

Dažniausiai tokie asmenys nėra investicijų valdytojai, o jei ir investuoja, tai tikrai nesivadovaudami savo nuolatinėmis doomsday pranašystėmis, nes investuojant tokiu stiliumi greitai gali likti basas.

Kalbant apie akcijų rinkas, pastaruoju metu savo įrašuose tikrai nebuvau optimistas – ne kartą esu išreiškęs atsargumą, ypač JAV akcijų atžvilgiu.

Tačiau noriu pabrėžti, kad perma bear nesu. Atvirkščiai – šis puslapis ne be reikalo pavadintas „Buliaus anatomija“, o ne „Meškos anatomija“.

Akcijos yra nuostabi turto klasė, atnešusi turtus daugeliui kantrių investuotojų, kurie, nebijodami laikinų svyravimų, sugeba ilgą laiką išlikti šioje rinkoje.

Bet didžiausia akcijų rinkų problema ta, kad derlingus metus keičia sausringi. Pasitaiko trumpalaikių, vidutinio ar ilgo laikotarpio meškų rinkų, kai rinkos dalyvius pradeda kamuoti baimė ir nerimas dėl ateities.

Tačiau būtent tokios krizės ir krizelės, kai baimės rinkoje netrūksta, o viskas prekiaujama su nuolaida, yra geriausias metas investuoti.

The time to buy is when there’s blood in the streets.

Baron Rothschild

Todėl šiuo įrašu noriu pasinaudoti savo maža, didelės įtakos neturinčia platforma ir priminti: akcijas reikia pirkti tada, kai kraujas liejasi gatvėmis – kaip dabar.

Baimė grįžo į rinkas

Metų pradžioje rinkose vyravo optimizmas, kurį skatino AI naratyvas, nauja Donald Trump kadencija ar dar kažkas.

Nerealių pažadų ir amžino technologijų akcijų augimo iliuzijos apžavėti investuotojai metė paskutinius centus į JAV, ypač MAG7, akcijas.

Tačiau akcijos brangsta tuomet, kai yra baimės ir kliūtys, kurias reikia nugalėti, o atsargiausiam derėtų būti tada, kai paskutinis kvailys ir jo mama jau investavę visus savo pinigus.

Vos per tris mėnesius maksimalaus optimizmo fazę rinkoje pakeitė maksimalus pesimizmas. Išsigandę investuotojai kasdien stebi vis mažėjančias portfelių vertes ir pradeda panikuoti.

Nors tikrai nežinau, ar tai tik trumpalaikė korekcija, ar ilgalaikės meškų rinkos pradžia, bet žinau viena – šiuo metu daugelio akcijų kainos yra gerokai patrauklesnės nei metų pradžioje.

Ir su tuo visus sveikinu.

O faktas, kad baimė grįžo – yra nuostabus. Kuo baimės daugiau, tuo kainos mažesnės, o kuo kainos mažesnės, tuo didesnė būsima grąža.

Tačiau baimė neturėtų tapti priežastimi sustingti, neinvestuoti naujų pinigų srautų ar, juo labiau, – pradėti pardavinėti.

Pasaulio (be JAV) ir emerging market akcijos

Taip jau nutinka krizės metu – bendros rinkų panikos akivaizdoje krenta visų kompanijų kainos.

Miglotą ateitį turinčių įmonių akcijos išmetamos su didžiule nuolaida kartu su puikių ir fundamentaliai stiprių bendrovių akcijomis. Atpinga viskas.

Įmanoma, kad panaši situacija šiuo metu susiklostė ir su įvairių šalių (ne JAV) akcijomis, kurios šiuo metu parduodamos su visai neblogu discountu.

Aišku, JAV tarifai (jei nebus atšaukti) gali reikšmingai sumažinti kai kurių kompanijų pelnus, tačiau net ir tokiu atveju, aukščiau pateiktoje lentelėje galima įžvelgti vilties spindulėlį.

Daugumos šalių akcijų rinkos šiuo metu yra įkainotos pakankamai pigiai, todėl šių šalių akcijos gali ir nepatirti reikšmingų meškų rinkų, net jei JAV akcijas imtų purtyti rimti svyravimai.

Ne be priežasties šiemet Europos akcijos vis dar pliuse (beveik +4%, skaičiuojant eurais), o emerging markets indeksai yra tik nežymiai neigiamoje zonoje (–5%).

Rinkos nėra kvailos – bendra investuotojų išmintis signalizuoja, kad šios akcijos turi perspektyvų atsilaikyti prieš muitus ir kitas JAV nesąmones.

Gali būti, kad pasaulio (be JAV) akcijų kainos jau pasiekė arba netrukus pasieks dugną ir pradės kilti. Kodėl gi ne?

Europoje vyksta fiskaliniai pokyčiai, Kinija taip pat imasi spręsti savo problemas, o šių regionų akcijos nėra pernelyg brangios.

Kas bus toliau – nežinau, kaip ir visada. Tačiau žinau viena: pirkti reikia būtent tokiomis akimirkomis kaip ši, o ne laukti, kol rinkose neliks nė kvapo baimės. Nes kai baimės dings, akcijų kainos jau bus pašokusios +50%.

JAV akcijos

Per pastaruosius metus ar dvejus daugybę kartų išsakiau savo pesimistinį požiūrį į JAV akcijas.

Man atrodė, kad daugumos investuotojų susižavėjimas AI bumu buvo perdėtas, o JAV akcijos – nors ir puiki turto klasė – nėra tiek išskirtinės, kad turėtų prekiautis dvigubai brangiau nei kitų išsivysčiusių šalių akcijos.

Šiais metais American Exceptionalism naratyvas pradeda lūžti, o ilgai geriausiomis laikytos kompanijos darda žemyn sparčiausiai.

Neslėpsiu – tikėjimo JAV akcijomis dar neatgavau. Vis dar abejoju, ar jos jau nusikratė tą perdėto optimizmo aurą, kuri pastaruoju metu jas supo.

Mano įsivaizdavimas apie tai, kaip veikia rinkos, yra toks: penkiolika metų trukusį balių turėtų keisti ne trijų mėnesių pagirios, o ilgesnis, skausmingesnis išsiblaivymo laikotarpis.

Aš laukčiau kelerių metų skausmo, po kurio JAV akcijų prisipirkę investuotojai kapituliuos ir, šaukdami „daugiau nebegaliu“, parduos jas pernelyg pigiai.

Bet nesu visažinis, o rinkos ne visada veikia kaip laikrodis, todėl įmanomas ir kitas scenarijus – kad jau dabar JAV akcijas verta pirkti.

Ypač jei turite nervų atlaikyti kelerius metus skausmo tuo atveju, jei dabar įsigytos akcijos dar kurį laiką važiuos žemyn ir ilgokai nepasieks naujų aukštumų.

Kitaip tariant, kiekviena papildoma diena, kai JAV akcijos pinga, daro jas šiek tiek patrauklesnes. Ar jau verta jas pirkti? Nesu tikras – galbūt. O jei dar neverta, tas metas, kada bus verta, gali ateiti greičiau, nei atrodo.

Mano viena didžiausių baimių dėl JAV akcijų – JAV doleris. Kaip esu rašęs įraše JAV doleris investuotojo draugas ar priešas?, egzistuoja rizika, kad doleris, ilgą laiką buvęs palankus vėjas į nugarą, gali pakeisti kryptį.

Aš tikrai nežinau, ar taip nutiks – valiutų pokyčių prognozuoti nesugebu (ir, tiesą sakant, niekas nesugeba). Tačiau yra reali rizika, kad investicijos į JAV artimiausiais metais nebus tokios pelningos vien dėl to, kad euras stiprės dolerio atžvilgiu.

Ką darau pats

Mano pirmas darbas vakar ryte, pamačius, kas per naktį nutiko rinkose, buvo toks: surinkau visas laisvas lėšas iš įvairių P2P platformų ir šiaip sąskaitose gulinčius pinigus bei pervedžiau juos į Interactive Brokers.

Gavosi apie 1% nuo viso portfelio vertės. Ne stebuklas – bet vis šis tas.

Pinigai atvyko antroje dienos pusėje, ir dar prieš rinkų užsidarymą spėjau atlikti pavedimą. Už visą šią sumą įsigijau Europos akcijų ETF vienetų.

Neturėjau laiko skaičiuoti ar strateguoti – tai buvo spontaniškas sprendimas pasinaudoti panika rinkose.

Praėjusiame įraše 2025 Q1: Amerikietiško išskirtinumo pabaiga? minėjau, kad matau didelį potencialą Europos akcijų atžvilgiu, bet gailėjausi, kad jų savo portfelyje turiu per mažai.

Taip pat tada rašiau, kad progų pasipildyti dar gali atsirasti – ir štai, vakar buvo puiki proga, tad ją ir išnaudojau.

Nežinau, ar tai buvo geriausias sprendimas, ar net visiškai atitinkantis mano strategiją („50/25/25“), bet šiuos klausimus apsvarstysiu kitą dieną, kai rinkose bus ramiau.

Šiandien dar vienos malonios žinios sulaukiau – viena sutelktinio finansavimo platforma netikėtai grąžino vidutinio dydžio investiciją. Ši suma jau irgi pakeliui į Interactive Brokers – pirksiu emerging markets ETF.

Panašiai planuoju elgtis ir toliau.

Jei akcijų rinkos kris dar labiau, iš P2P grįžtančias (ne veltui pastaraisiais metais padidinau šios klasės dalį portfelyje) lėšas nukreipsiu į akcijų rinkas.

O jei rinkos kris tikrai reikšmingai (dabar taip dar nėra), tuomet galbūt bandyčiau P2P platformų antrinėse rinkose net su nuolaida ką nors parduoti, kad turėčiau daugiau lėšų akcijoms įsigyti.

Kaip bus – laikas parodys. Bet vieną žinau: į akcijas svarbu investuoti tada, kai visi bijo. Kaip yra dabar.


Įspėjimas:

Šiame įraše pateikiama informacija nėra ir neturėtų būti suprantama kaip investavimo rekomendacija. Straipsnyje pateikiama informacija yra bendro informacinio pobūdžio ir neturėtų būti naudojama investavimo sprendimams priimti.

Pateikiama informacija yra asmeninė autoriaus nuomonė, tai nėra skatinimas įsigyti minimas finansines priemones.

Autorius nėra kvalifikuotas investavimo konsultantas ir neturi licencijos teikti investavimo rekomendacijoms.

Autorius gali būti asmeniškai investavęs į straipsnyje minimas finansines priemones.

Pateikiama informacija yra nekomercinio pobūdžio. Tinklapio autorius neturi jokių sąsajų su finansinių priemonių leidėjais, negauna jokių reklamos ar partnerystės (angl. affiliate) pajamų.

Plačiau skaityti: Informacijos atskleidimas

Subscribe
Notify of
guest
5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Witcher86
Witcher86
5 days ago

Pradeda tikti Buffet žodžiai “Be fearful when others are greedy, and greedy when others are fearful”. Klausimas tik kiek dar laukti collaps’o? Reiks pradėt dalim užsipirkinėt po balandžio 9

Sprendimas
5 days ago

Šiandien užėjau Telia pasipildyti, dividendai geri, kaina baimės spaudžiama nepakilo nei centu. Paskutinį kartą pildžiausi prie 1,2 eur. Mano pajamingumas skaičiuojant nuo vidutinės įsigijimo vertės beveik 10%. Seniausia lietuviška akcija

Justasd3
Justasd3
2 days ago

Puikios įžvalgos, ačiū! 🙂