Brokerio saugumas: Interactive Brokers vs Freedom24

Viena pirmų bėdų investuojant – tarpininko reikia, brokerio.

Vieni iš dažniausiai reklamuojamų brokerių Lietuvos yra du – Interactive Brokers arba Freedom24.

Interactive Brokers, patikimą ir pasaulyje gerbiamą brokerį, viešojoje erdvėje mini esami brokerio klientai, dažniausiai iš to negaunantys jokios asmeninės naudos.

Freedom24, Kazachstane įsikūrusį brokerį, dažniausiai reklamuoja buvę IGD konsultantai, atradę naują aukso nišą, kurie retai žiūri klientų interesų.

Metai ar du atgal, dar prieš Hindenburg Research publikaciją, pasidomėjau šiuo Freedom24, buvo smalsu kodėl jis taip reklamuojamas. Užteko 15 minučių, jog suprasčiau, kad gyvenime tokiam brokeriui savo turto nepatikėčiau.

Bet ir toliau nuolatos matydavau šio brokerio reklamas. Kodėl šis taip brukamas ? Atsakymą gavau po kurio laiko, kuomet pats jų pasiūlymo sulaukiau juos reklamuoti, už tai žadėjo iki $1 200 USD už kiekvieną nukreiptą klientą.

Tai ir yra vienintelė ir pagrindinė priežastis, kodėl šis neaiškus ir šešėliuose paskendęs brokeris Lietuvoje taip populiarinamas – nes vietinėms investavimo influenceriams puikiai už reklamą atsilygina.

Šiame straipsnyje trumpai papasakosiu, jog svarbiausias brokerio pasirinkimo kriterijus yra saugumas, palyginsiu šiuo aspektu Interactive Brokers ir Freedom24, bei kodėl pastarojo rinktis nederėtų.

1. Brokerio saugumas

Pagrindinė brokerio užduotis yra klientų vardu pirkti, parduoti ir saugoti vertybinius popierius (VP).

Pagrindinis kriterijus renkantis brokerį yra patikimumas, nes viską ką gauni mainais, kuomet brokeriui pervedi lėšas, tai pažadą – įrašą duomenų bazėje, jog tau priklauso pinigai ar VP.

Visi kiti faktoriai, tokie kaip komisiniai, įvairūs mokesčiai, patogumas ir funkcionalumas yra svarbūs, bet – antraeiliai.

Juk visų pirma pinigai ir turtas turi būti saugūs, o viskas kitas – mažiau svarbu.

1.1 Ką gauni kai perki vertybinius popierius ?

Šiai moderniais laikas visas turtas pasaulyje (ar bent jau didžioji dalis) yra skaitmeninis, įrašas duomenų bazėje.

Pinigai, nebent laikote cashą po sofa, irgi tėra įrašas banko duomenų bazėje, jog bankas jums skolingas tam tikrą pinigų sumą. Kitaip tariant, lėšos padėtos banke tėra banko skolos raštelis jums.

O piniginės lėšos brokerio sąskaitoje tėra brokerio skolos raštelis.

Kuomet už šias lėšas perkami VP, tarkim, 85 vienetai VWRL ETF’o akcijų už $10 000, kas tada ?

Kadangi visas turtas tėra įrašas duomenų bazėje, perkant VP kažkokioje duomenų bazėje dingsta įrašas, kad jums priklauso $10 000, bei kažkokioje duomenų bazėje atsiranda įrašas, jog jums priklauso 85 vnt. VWRL.

Štai ir viskas – pervesdamas lėšas brokeriui, iš savo banko sąskaitos ir įsigydamas vertybinius popierius, įrašą, jog kokiam Swedbanke turi cashą, pakeiti kitos institucijos ir duomenų bazės įrašu, jog turi vertybinius popierius.

1.2 Gauni įrašą duomenų bazėje

Duomenų bazė, centrinis registras, kuriame nurodoma kam kokie vertybiniai popieriai priklauso, vadinamas depozitoriumu.

Kiekviena šalis, ar bent jau regionas, turi savo teisine sistemą ir infrastruktūra, kaip ir kur tokie įrašai, apie VP sandorius ir jų savininkus, saugomi.

Aš pats šios temos giliai tikrai neišmanau, tik apytiksliai įsivaizduoju.

Pavyzdžiui, JAV centrinis depozitoriumas vadinamas Depository Trust Company (DTC), kuriame, berods, saugomi visų JAV laisvai prekiaujamų akcijų savininkų ir sandorių duomenys.

Europos VP pagrindinė duomenų bazė vadinama Central Securities Depository (CSD), net pats gerai nesuprantu, kiek ši centralizuota, kiek tai tiesiog reguliavimas, leidžiantis įvairiems Europiniams CSDs integruotis tarpusavyje.

Baltijos šalių vertybinių popierių registras yra Nasdaq CSD, kas spėčiau, yra Europinio CSD tinklo padalinys ar narys, pilnai integruotas į šią infrastruktūra, nes visa Europos vertybinių popierių prekybos sistema yra reglamentuota pagal taip vadinamą Central Securities Depository Regulation (CSDR).

Tuomet dar yra International Central Securities Depositories, tokios kaip Euroclear ir Clearstream, kas iš esmės yra duomenų bazės integruotos tarp skirtingų šalių ir jurisdikcijų.

Visa sistema paini, man sunkiai suprantama, nesu čia įsigilinęs ir realiai nieko neišmanau.

1.3 Kad brokeriui, o ne tau, priklauso VP !

Bet ką aš žinau, tai kuomet brokerio ar banko klientai įsigyja vertybinius popierius, dauguma atveju, jokiame depozitoriume šių fizinių asmenų vardų ir pavardžių niekur nerasi.

Nors įsigyti VP yra tavo nuosavybė, bet niekas apie tai nežino, tik tu ir tavo brokeris.

Depozitoriume bus parašyta, jog šių VP savininkas yra ne brokerio klientas, bet pats brokeris arba bankas !

Pavyzdžiui, įsigydamas kokias nors akcijas per SEB banką, manais už pinigus aš gaunu SEB banko vidinėje duomenų bazėje įrašą, jog man įsigytos akcijos priklauso, bet šios informacijos, apie man priklausiančius vertybinius popierius, nėra jokiame išorės depozitoriume, jokioje kitoje duomenų bazėje, tiktai vidinėje SEB banko administruojamoje.

Bet išorės depozitoriume yra informacija, kiek iš viso SEB klientai (kartu su banku arba atskirai) turi tam tikrų vertybinių popierių.

Pavyzdžiui, jeigu SEB banko klientai iš viso (kartu, bendrai) turi įsigiję 1 000 vnt. ASML akcijų (Nyderlandų semiconductorių gamybos įmonės akcijų), tuomet Amsterdam stock exchange registre, Euroronext CSD, yra įrašas, jog SEB bankui priklauso 1 000 vnt. ASML akcijų, bet nėra jokio įrašo apie jus ar kitus konkrečius asmenis, galutinius naudos gavėjus.

Informaciją, kam šios 100 vnt. ASML akcijų priklauso, kas yra galutiniai naudos gavėjai, saugo pats SEB bankas. SEB bankas atsakingas už record keeping, jog 10 vnt. akcijų priklauso Antanui, 40 vnt. Jonui, o likę 50 vnt. Petrui.

Ši praktika, visus brokerio ar banko klientų turimus VP sumesti į vieną bendrą sąskaitą atidarytą brokerio vardu, vadinama “in the street name” arba “omnibus account“.

Praktikoje tai reiškia, jog visų brokerio ar banko klientų turtas yra laikomas vienoje sąskaitoje, o už apskaitą, kurie VP kurio kliento, atsakingas yra pats brokeris ar bankas, o ne depozitoriumas.

Kodėl brokeriai ir bankai taip daro ?

Nes brokeriams ir kitiems rinkos dalyviams taip patogiau, pigiau, greičiau ir paprasčiau, o reikalavimai jiems taip elgtis leidžia.

Dažnai įvairiems brokeriams tokia rinkos struktūra yra tiek papildomas uždarbio šlaitinis, leidžia kurti įvairius produktus (derivatives, margin loans, leverage), kurių neįmanoma būtų klientams teikti, jeigu viskas depozitoriumuose būtų registruojama klientų vardu.

1.4 Turto atskyrimas

Teisybės dėlei reikia pabrėžti, jog aš tikrai nesakau, kad brokerio ir klientų turtas sumaišomas. Dažniausiai – tikrai ne (kartais – kitaip, bet apie tai vėliau).

Turto atskyrimas užtikrinamas įvairiais kitais būdais (vėl, aš tikrai čia ne specialistas), tiesiog ne įrašu depozitoriume.

Pavyzdžiui, brokeris veikia vieno juridinio asmens vardu, o klientų įsigyti VP registruojami specialiai tam tikslui įsteigto kito juridinio asmens vardu (a nominee company).

Tuomet nominee company tiesiog saugo turtą, kurio galutiniai naudos gavėjai yra brokerio klientai, bet brokeris nei jo kreditoriai į šį turtą nepretenduoja, turtas atskirtas.

Arba klientų VP laikomi įvairiuose custodian accounts, įvairiose kitose institucijose.

Tiesa sakant, kaip klientų turtas nuo brokerio yra atskirtas, tai dar viena nepaprastai komplikuota tema, kurios aiškaus išaiškinimo aš niekur nesu matęs ir pats, atitinkamai neturiu išsamaus čia supratimo.

Bet dauguma atvejų, išskyrus tam tikrus edge atvejus, tokius kaip apgavystės, pirkimas skolon ir įvairūs išvestiniai instrumentai, tai nėra aktuali tema.

Bei galima ramiai sau miegoti, jeigu tik pasirinksite patikimą brokerį.

Ši tema, kur ir kaip saugomi klientų VP, bei kaip atskirti nuo brokerio turto, ypač sudėtinga tais atvejais, kuomet kalbama apie užsienyje registruotų VP įsigijimą ir saugojimą, šių brokerio klientų VP nuosavybės teisių atskyrimą nuo brokerio ir kitų juridinių asmenų nuosavybės teisių, nes tokiu atveju VP pirkime ir saugojime gali dalyvauti visa grandinė įvairių tarpininkų ir institucijų, bei sėkmės suprasti kas ir kur ką saugo.

Dauguma atveju, įsigyjant VP užsienyje, ypač smulkių brokerių atveju, jūsų VP bus saugomi kažkur kitur, pas kitus juridinius asmenius, bei kas VP galutiniai naudos gavėjas (jeigu brokeris bankrutuos) kol ten brokerio užrašų knygutėje teisininkai išsiaiškins kas parašyta – užtruks. Bet gal viskas ir gerai baigsis.

Yra ypač nedaug brokerių (ypač Europoje), kurie, kalbant apie prekybą VP tarptautinėse rinkose, yra patys sukūrę patikimą infrastruktūra, kur ir kaip saugo klientų VP, bei dauguma brokerių naudojasi tarpininkais.

Būtent tuo išsiskiria Interactive Brokers, jog šis brokeris sukūręs savo vardu įmonių tinklą visame pasaulyje, patikimą dešimtmečiais išbandytą infrastruktūrą, kurios pagalba pats be tarpininkų veikia globaliai ir saugo klientų VP savo vardu.

Gal dar koks Saxo Bankas panašiai veikia, bet iš likusių Europos žaidėjų, kuomet perkate egzotiškesnius instrumentus (čia nekalbu apie Airiškus ETFs ar JAV akcijas), tuomet visa grandinė tarpininkų įsijungtų.

Perkant Baltijos šalių VP per Swedbank banką jums tikrai neverta sukti galvos, ar jūsų vertybiniai popieriai saugūs, tikrai tokie yra.

Tikėtina, kad ir perkant airiškus ETF per Europoje registruotą brokerį didelių bėdų neturėtų būti (nors sunku vertinti ar kažkokios rizikos įmanomos, jos gali būti paslėptos įvairiose kliento su brokeriu pasirašytuose dokumentuose, kuomet klientas brokeriui suteikia teisę jo VP perskolinti kitiems finansų rinkų dalyviams, bet apie tai vėliau).

Bet jeigu naudojatės Kipre registruoto, pagrinde Kazachstane veikiančio, per lengvatines zonas klientų lėšas pervedinėjančio brokerio paslaugomis, kuris neaišku ką kur ir kaip daro su klientų VP, gal tada ir verta susimąstyti.

Nes, grįžtant prie esmės, visa sistema paremta pasitikėjimu, o viskas ką gaunate mainais už savo pervestas lėšas tėra kompiuterio ekrane pavaizduota informacija, jog jums VP priklauso.

O kur ir kaip šie VP registruoti ir ar tikrai egzistuoja jūs beveik niekada nežinote.

Kas nutiktų, jeigu brokerio klientai turi daugiau kurių nors VP, nei jų yra brokerio vardu registruotose depozitoriumų sąskaitose ? Kitaip tariant, jeigu turtas turėtų būti, bet jo tiesiog nėra.

Klientai pro rata principu (proporcingai) pasidalintų likutį. Pavyzdžiui, jeigu klientai turi iš viso 100 vnt. ASML akcijų, bet depozitoriume brokerio bankroto atveju pasirodo tėra 90 vnt., o tu iš šių 100 vnt. turėjai 10 vnt. (10%), tai atgausi 9 vnt. ASML akcijų, o ne visas.

Tai nėra teorinis pavyzdys, praktikoje irgi taip yra buvę.

Įvairiose šalyse egzistuojančios brokerių draudimo schemos būtent ir skirtos apsaugoti brokerių klientus tokiais atvejais, kai jų turto pasirodo – nėra.

Bet daugumoje Europos šalių šios apsaugos siekia vos iki 20 tūkst. eurų.

Jeigu brokerio ir klientų turto atskyrimas būtų be rizikos – tokių apsaugos schemų nereiktų, o jeigu šios egzistuoja – tai jau įrodymas, jog rizikų yra.

Kitas dalykas, kad visi labai mėgsta girtis reguliavimu, mus čia kažkoks centrinis bankas ar kokia kita valstybinė institucija reguliuoja.

Bet čia svarbu suprasti, kad tas reguliavimas neveikia realiu laiku.

Segregation is effectively an honour system, where the broker is expected to do the right thing and keep client and firm assets separate. In some cases, regulators and exchanges will be checking up on their holdings regularly, but obviously they can’t keep an eye on what’s in which account all the time.

How safe are stock broker nominee accounts?

Kaip valdomas klientų turtas kokia nors institucija pagal standartizuotą formą patikrins brokerį kartą ar du per metus, nėra paskirto reguliatoriaus, konkretaus žmogaus, kuris ten kažkokius užsienyje veikiančius brokerius ir jų VP saugojimo procedūras analizuotų kiekvieną dieną, per petį žiūrėti kaip pavedimai vaikšto.

Jeigu nėra skundų – reguliatorius sėdi sudėjęs rankas, o kai skundai atsiranda – dažnai jau būna per vėlu.

Kaip puikiai įrodo Lietuvoje neseniai nuskambėjusi “BaltCap” fondo ir Š. Stekuponio kazino praloštų milijonų istorija (šis fondas buvo reguliuojamas !) – kas turi noro ir gebėjimų sukčiauti – lengvai apeina priežiūros institucijas.

Ypač, kuomet lėšos vaikšto per skirtingus kontinentus, jurisdikcijas ir skirtingų jurisdikcijų teisinius reguliavimus.

Vėl, pabrėžiu, rizika netekti savo turto yra minimali, jei iš viso yra, kuomet pasirenkate respektabilų brokerį.

Bet jeigu naudojatės Almatoje pagrindine būstine turinčio, Maskvoje veiklą pradėjusio, bei įtarimų sankcijų apeidinėjimu sulaukiančio brokerio paslaugomis – tai durną ir bažnyčioje muša.

1.5 Faktoriai didinantys riziką netekti VP

Žinant, kad reklamuojamas turto atskyrimas ne visada gali išgelbėti praktikoje, kaip identifikuoti saugų brokerį ?

VP skolinimas ir produktai su marža

Viena iš didžiausių rizikų netekti VP, tai kuomet brokeris šiuos jūsų VP kam nors skolina, ar užstato kaip užstatą.

Kaip taip gali būti ? Kaip brokeris gali klientų turtą kur nors lombarde užsakyti ? Gi turtas atskirtas ?

Na, o iš kur atsiranda visi produktai su marža (margin loans), leverage (derivatives) ir panašiai ?

Yra terminas hypothecation, kuris reiškia, jog kuomet jūs gaunate paskolą iš brokerio, kuomet brokeris jums leidžia VP pirkti su svertu, su maržą, ar panašiai, tai jūs brokeriui įkeičiate visą ar dalį savo turto, sąskaitoje turimus VP.

Kokią dalį savo turto įkeičiate ? Nepaprastai painu. Kartais 105%, kartais 140% nuo paskolos vertės (priklauso nuo jurisdikcijos, kurioje brokeris veikia), o kartais, ypač mažai patikimų brokerių atveju, visą savo turimą turtą.

Dar blogiau, gali būti, nesu tikras, jog kartais pagal brokerio terms and agreement užtenka margin account turėti, bei jau visas turas yra įkeistas brokeriui.

O toliau vyksta dar linksmesni dalykai, bei reikia susipažinti su terminu rehypothecation.

Kadangi brokeris nėra bankas, pinigų iš oro sukurti negali (bankai pinigus sukuria kiekvieną kartą išduodami naują paskolą), kuomet klientai skolinasi iš brokerio, brokeris turi šias lėšas kažkur pats gauti.

Rehypothecation terminas naudojamas šiai procedūrai, kuomet brokeris klientų brokeriui įkeistus VP dar kartą kažkam įkeičia, kad gautų finansavimą savo veiklai.

Teoriškai, net jeigu kliento turtas yra kam nors įkeistas, klientas vis tiek yra šio turto savininkas, nuosavybės teisių niekas neatima, bei juk brokerio ir kliento turtas atskirtas, tai brokerio bankroto atveju turtas turėtų grįžti savininkams.

Bet praktiškai, JAV teismų praktikoje yra buvę atveju, kai teismo sprendimu finansų sistemos stabilumas buvo įvardintas svarbesnis kriterijus nei klientų teisė į turtą, bei rehypothecation metu įkeistas klientų turtas liko kitiems kreditoriams, o ne VP savininkams.

Todėl jeigu koks nors posovietinėje erdvėje veikiantis brokeris jūsų VP perskolins kitiems rinkos dalyviams, atgausi savo VP gali būti ne taip jau paprasta. Taip pat, tokio brokerio bankroto atveju VP atgavimas gali nepaprastai išsitęsti laike, daugelį metų.

Reguliavimas

Yra didžiulis skirtumas, kur brokeris registruotas.

Svarbu kad brokeris veiklą vykdytų ne Kazachstane, o reguliatorius nebūtų Mergelių salų institucija.

Svarbu, kad nesinaudotų kažkokiais tarpininkais Belize ir kitose keistose jurisdikcijose.

Ko norite, tai brokerio, veikiančio patikimose šalyse, reguliuojamo patikimų institucijų, kuo mažesnio kiekio tarpininkų.

Kiti kriterijai

Svarbūs ir kiti kriterijai, o bene pagrindinis jų – reputacija.

Finansų rinkos yra absoliučiai reputacija paremtas verslas, nes vieno juridinio asmens skola yra kito asmens nuosavybė, viskas tarpusavyje susiję, kuomet krenta viena domino plokštelė – paveiks ir kaimynus.

Normalūs finansų rinkų dalyviai nelinkę dirbti su neskaidriais ir penktarūšiais rinkos žaidėjais.

Svarbu brokerio istorija, turimas kapitalas, reitingų agentūrų suteiktas reitingas, ar tai biržoje listinguota įmonė ir pan.

2. Interactive Brokers

Interactive Brokers (IBKR) yra JAV brokeris, įmonė įkurta 1978 (!) metais, įmonės įkūrėjas Thomas Peterffy vis dar dalyvauja įmonės valdyme.

IBKR yra 50 mlrd. kapitalizacijos įmonė, vienas didžiausių JAV brokerių. O pagal prekybos apyvartą, berods, yra didžiausias brokeris JAV !

Visi stambūs investuotojai IBKR žino, per daugiau nei dešimt metų, kuomet esu jų klientas, aš nesu girdėjęs jokios rimtos kritikos IBKR adresu kaip organizacijai, jog šios reputacija būtų prasta, veiksmai klientu adresu netinkami, ar panašiai.

Atvirkščiai, įmonės reputacija puiki. Man susidaro įspūdis, jog IBKR pasitiki ir žino stambiausi planetos investuotojai.

Kadangi, kaip sakiau aukščiau, finansų rinkos reputacija paremtas verslas, IBKR savąją tikrai saugo.

Pavyzdžiui, buvo pora metų atgal istorija, kuomet naftos kainos krito žemiau nulio, bei IBKR klientai pirkę future kontraktus patyrė ~$113 mln. nuostolio, nes IBKR sistema nebuvo tinkamai suprogramuota veikti su minuso ženklu 🙂

Kuo istorija baigėsi ? Klientai nuostolių nepatyrė, IBKR prisiimė nuostolius.

Iš esmės IBKR yra patikima, finansiškai stipri, seniai veikianti įmonė.

2.1 Kam priklauso IBKR klientų VP

IBKR siūlo kelis account tipus – cash account ir margin account.

Mano supratimu, cash account laikomi VP, nors įvairiuose depozitoriumuose registruoti IBKR vardu, bet nėra maišomi su IBKR įmonės turtu ir pinigais, nėra niekam perskolinami ir užstatomi.

Tačiau, tam tikrai atvejais, margin account laikomi VP, jeigu klientas kažką perka į skolą, gali būti perskolinamos kitiems rinkos dalyviams.

Lygiai taip pat, jeigu dalyvaujate IBKR Stock Yield Enhancement Program, jūsų VP irgi gali būti perskolinami kitiems rinkos dalyviams.

Geros žinios šiuo klausimu yra dvi.

Pirma – galima laikyti tik fully paid shares ir tokiu atveju IBKR niekam tavo VP neužstato.

The term “fully paid securities” refers to securities held in a customer’s margin or cash account that have been completely paid for and are not being pledged as collateral to support the purchase of other securities on margin. The term is relevant from a regulatory perspective as the SEC requires that U.S. broker dealers segregate and maintain in a good control location (e.g., DTC or bank) all customer securities which are fully paid.  Such securities cannot be pledged or loaned to finance the activities of the firm or other customers.

IBKR – Fully Paid Securities

Antra – net tais atvejais, kuomet IBKR kam nors skolina tavo VP, tai jų counterparties yra patikimiausios institucijos pasaulyje, vėlgi vargei čia vargo turėsi.

Todėl riziką, jog IBKR kažkam perskolins tavo lėšas, lengva kontroliuoti (nepirkti skolon ir nedalyvauti Stock Yield Enhancement Program), bei bet kuriuo atveju ši rizika arti nulio.

Daug info šia tema galima rasti Interactive Brokers puslapyje (sėkmės ieškant panašios informacijos Freedom24 atveju).

2.2 Įmonės patikimumas

Finansų rinkose Interactive Brokers yra dinozauras.

Ne pats didžiausias, tai aštuntas pagal dydį brokeris pasaulyje, bet tikrai nemažas.

Yra keletas pagrindinių priežasčių, kodėl šis brokeris taip mylimas pasaulyje, viena iš jų – įmonė veikia visame pasaulyje.

Nors nėra svarbiausias rinkos žaidėjas JAV, nes ten gausu ir kitų puikių pasirinkimų, dar geresnių nei IBKR, bet daugelyje pasaulio vietų, kaip ir Lietuvoje, nėra jokio kito būdo atsidaryti sąskaitos tokio lygio tarptautinėje institucijoje.

Tai pagrindinė priežastis kodėl aš ir kiti investuotojai šiuo brokeriu naudojasi – ne todėl kad šis geriausias pasaulyje, bet vienintelis iš geriausių pasaulyje brokerių prieinamų tavo jurisdikcijoje.

IBKR metai iš metų veikia pelningai, finansinė padėtis stabili ir puiki, gausu rezervų ir turto.

Didžioji bėda, jog IBKR prieš porą metų centrinės Europos klientus pradėjo registruoti IBCE padalinyje, kuris registruotas Vengrijoje.

Seniau dauguma klientų Europoje buvo registruojami UK padalinyje, bet UK pasitraukus iš Europos sąjungos ten registruoti brokeriai neteko priėjimo prie bendros EU rinkos, todėl klientai iš Europos buvo permesti į IBKR padalinius Liuksemburge, Airijoje ir Vengrijoje.

Tikrai nesidžiaugiu atsidūręs Vengrijoje registruotame padalinyje, bet esu gavęs IBKR laišką, jog planuoja visus klientus perkelti į Airišką padalinį.

Bet kuriuo atveju, už visų šių padalinių aiškiai ir skaidriai stovi pagrindinė stipri ir tvirta motinė IBKR kompanija, be jokių kažkokių keistų tarpininkų, kurios pagrindinis verslas JAV rinka.

Tai pagrindinė priežastis, kodėl ir Vengriškame padalinyje jaučiuosi saugiai.

2.3 Aš nesu toks jau didelis IBKR fanas

Gali susidaryti įspūdis, jog esu didžiulis IBKR fanas, kas tikrai nėra teisybė.

Tiesiog objektyviai vertinant informaciją, nematau geresnių alternatyvų.

Swedbank ar SEB bankai irgi yra nepaprastai saugios institucijos, gal net saugesnės už IBKR. Bet, kaip rašiau pradžioje, saugumas yra pagrindinis faktorius renkantis finansų tarpininką, bet ne vienintelis.

Kadangi SEB, Swedbank ar IBKR yra panašiai saugūs, bet IBKR daug pigesnis variantas (man svarbiausia, jog nėra VP saugojimo mokesčio), tai lengva pasirinkti kur savo VP laikyti – IBKR tiesiog daugiau uždirbsiu.

Yra keli smulkesni žaidėjai, kurie irgi bando konkuruoti kaina, bet čia jau man patikimumo trūksta, aš nelinkęs kažkokiems startuoliams savo turto saugojimo patikėti.

Visgi, tikrai gali būti, kad tarp šių smulkesnių brokerių yra vienas kitas vertas pasitikėjimo, tikrai nesakau, kad IBKR išskirtinis ir vienintelis. Aš ne visais domėjausi.

Ypač turint omenyje, jog naudotis IBKR tikrai nėra paprasta, softas ir puslapis sudėtingas, investuotojui naujokui vien sąskaitos atsidarymo procedūra gali pasirodyti per daug komplikuota 🙂

Tiesiog noriu akcentuoti, jog Lietuvoje yra vienas puikus tarptautinis brokeris, Interactive Brokers, todėl nėra jokios priežasties rinktis įtartinus reklamčikų brukamus trečiarūšius tarpininkus iš Bangladešo.

Aš pats esu IBKR klientas jau daugiau kaip dešimtmetį.

Ankščiau man šis brokeris nepaprastai patiko, kol dar buvo registruotas UK.

Nes čia saugomiems VP galiojo amerikietiškas SPIC draudimas (nebegalioja), buvo galima pigiai lėšų pasiskolinti, persivedant pinigus į Lietuvos banko sąskaitą, užstatant turimą VP krepšelį.

Daugelis pliusų išnyko UK palikus Europos sąjungą ir IBKR klientus į Vengriją permetus.

3. Freedom24

Freedom Holding Corp. (FRHC) yra visiška Interactive Brokers priešingybė.

Neaišku kuo ir su kuo užsiimanti įmonė, veikianti keistose ir nepatikimose jurisdikcijose

Teisybė, FRHC yra JAV listinguota įmonė, bet įmonės pagrindinė būstinė Kazachstane, Almatoje, o veiklą, rodos, pradėjo Maskvoje. Nu nuostabiai patikimai skamba ?

FRHC – tai įmonė, kuri 2017 m. dar buvo penny stock, bei nepaprastai brango nuo to laiko.

Įmonės pagrindinis akcininkas turi daugybę ryšių su Rusija, nors oficialiai skelbiama, kad iš šios rinkos pasitraukusi, bet niekas nežino ar tikrai, ar tik fiktyviai. Ši informacija neprasprūdo ir pro ukrainiečių akis.

On October 19, 2022, Mr. Turlov, along with the senior management of Freedom Finance, was put on the war sanctions list by Ukraine for financial support of the Russian Federation.

Citron Research

Yra įtarimų kad įmonės “pasitraukimas” Iš Rusijos yra tiesiog padalinio pardavimas susijusiems asmenims, o FRHC sulaukia įtarimų dėl sankcijų Rusijai apeidinėjimo.

Iš esmės FRHC yra kažkokia Kazachiška Vičiūnų versija. Kodėl gi per čia neinvestavus, a ?

3.1 Freedom Holding Corp: After ‘Borat,’ the Silliest Kazakh Import of the Century

Čia visos linksmybės tik prasideda.

Smulkus internete rastas straipsniukas apie FRHC man puikiai įsiminė dėl puikaus pavadinimo – Freedom Holding: After ‘Borat,’ the Silliest Kazakh Import of the Century.

Aš tikrai nežinau, kas šį straipsnį parašė, ar tai patikimas šaltinis, bet siūlau šį straipsnį perskaityti visiems, kam norisi per šį brokerį investuoti, bei porą ištraukų iš šios 2020 m. gruodį rašytos publikacijos.

Despite the fact that Freedom Holding is incorporated in the States and its shares are traded on Nasdaq, nothing about its actual U.S. presence should give American investors any confidence. LinkedIn lists only one U.S.-based Freedom Holdings employee.

All the while, most of the company’s operations — taking place in its trading and retail brokerage division, Freedom Finance — are carried out thousands of miles away in numerous jurisdictions, mostly in Russia, Ukraine and Kazakhstan, but also Europe, and quite actively in Cyprus.

Freedom Holding: After ‘Borat,’ the Silliest Kazakh Import of the Century

Taigi, šis “JAV brokeris” su JAV nelabai turi daug ką bendra turi.

Nuėjus į FRHC puslapį ir peržvelgus office locations informacija patvirtinama, įmonės didžioji veiklos dalis koncentruojama Kazachstane, Kirgistane, Uzbekistane. Esu buvęs visose šiose šalyse, pakeliauti visur smagu, bet ar ten veikiantiems verslams savo pinigus patikėčiau … ačiū – ne.

Bet čia “gėlytės” tik prasideda.

FRHC žada klientams, kad šie galės dalyvauti JAV rinkų IPO, bet kaip viskas vysta “under the hood” ?

Freedom Finance holds no U.S. securities industry registrations or licenses and cannot underwrite U.S.-listed IPOs or participate in the activities of syndicate selling groups. It must rely on other brokerage firms to execute trades on U.S. exchanges for its clients. (In Kazakhstan, Freedom Finance does, however, underwrite IPOs, according to a June 2017 Reuters article.)

The way these trades are apparently being accomplished is through a complicated maneuver: Freedom Holding’s clients send money to FFIN Brokerage Services Inc., a Belize City–based broker-dealer whose website promises “direct access to the U.S. market.” Yet FFIN Brokerage Services is not a subsidiary of Freedom Holding. Instead Freedom Holding CEO Turlov owns it, as clearly laid out in Freedom Holding’s July 2018 proxy statement.

Freedom Holding: After ‘Borat,’ the Silliest Kazakh Import of the Century

Primenu ką rašiau ankščiau, pervesdami lėšas brokeriui mainais gaunate šio skolos raštelį, o kuomet įsigyjate vertybiniu popierius, brokeris atsakingas už šių saugojimą.

Ar tikrai norisi savo VP laikyti pas brokerį, kurio būstinė Kazachstane, veikia per Belize registruotus tarpininkus, per įvairių susijusių ir nesusijusių įmonių grandinę ?

Ar ką atgausite nelaimės atveju ?

3.2 Hindenburg Reseach

Aukščiau minėtas straipsnis senas, bei šaltinis neįsivaizduoju kiek patikimas.

Dar viena vinis į Freedom Holding Corp. reputacijos karstą buvo 2023 metų rugpjūtį pasirodęs Hindenburg Research tyrimas.

Šiame Freedom Holding kaltinama (a) sankcijų Rusijai apeidinėjimu, (b) pajamų klastojimu, (c) klientų ir įmonės turto sumaišymu, t.y., kad klientų lėšos nėra tinkamai atskiriamos, (d) rizikinga prekyba vertybiniais popieriais, (e) rinkos manipuliacija.

Aš siūlau detaliau paskaitinėti šį tyrimą, bei straipsnį, kurį talpinau aukščiau, ir paklausti savęs, ar tikrai čia noriu VP laikytis ? Kur mano VP nukeliaus, kas už juos atsakingas, ar šie VP tinkamai atskirti nuo įmonės turto ir t.t.

3.3 Freedom24

Lietuvoje reklamuojamas Freedom24 (Freedom Finance Europe Ltd), sakoma jų puslapyje, yra Freedom Finance Europe padalinys, reguliuojamas Kipre.

Aš tikrai neįsivaizduoju, kiek saugios lėšos ir VP saugomi šiame brokeryje, neturiu nei noro nei pakankamai išminties, jog skaitydamas ilgus user agreement ir kitus dokumentus suprasčiau, ar viskas OK.

Galiausiai net ir tą padarius vis tiek nieko nesuprasi, nes šios įmonių grupės veikla nėra skaidri, veikia per įvairius tarpininkus, per lengvatines zonas, keistas pašalines įmonės.

Visai gali būti, jog per Freedom24 įsigyti Europoje registruoti vertybiniai popieriai, tokie kaip Airiški ETFs, yra pakankamai saugūs.

Bet rizikų net ir čia išlieka, reikia atidžiai skaityti sutartis ir žiūrėti, kada ir ar leidžiama klientų VP perskolinti kitiems rinkos dalyviams (rehypothecation), o kur dar elementaraus fraud tikimybė.

Ypač sunerimčiau dėl užjūryje įsigytų VP saugumo, nes yra rizika, kad perkant VP JAV lėšos keliauja per Belize įsteigtas įmones, bent jau remiantis Hindenburg Research.

Because Freedom Belize is not part of Freedom Holding. So essentially, since Freedom Belize is his own personal piggy bank, let’s call it that, it’s the largest client of Freedom Europe, which is Cyprus. Then he just pays that company commission every quarter or whatever he thinks he feels like.

Hindenburg Research

Freedom24 neslepia, jog naudojasi įvairiais tarpininkais, tarp kurių kažkoks Vision Financial Markets LLC.

For example, securities purchased on US exchanges are allocated to the custody accounts of Vision Financial Markets LLC. If transactions are executed on the European stock markets and the OTC market in Eurobonds, then the delivery, accounting and safekeeping are done directly on the accounts of Freedom Finance Europe Ltd with Euroclear, the European depositary.

Freedom24. Where do we keep the bought securities?

Tas Vision Financial Market LLC, per kurį pats Freedom24 sako, kad perka JAV vertybinius popierius, Hindenburg Research tyrime minimas ne kartą, kaip įtartina kontora.

O būtent ši įmonė atsakinga už Freedom24 klientų JAV turimų VP saugojimą, bet žinoma, šie VP saugojami ne klientų vardu, bet “omnibus account”, t.y. sąskaitoje Freedom vardu.

The former executive described in general terms the omnibus structure that Vision offers brokerage clients, like Freedom, which allow them to execute and clear trades. He stated clearly that Vision would not know who the end clients were.

Hindenburg Research

Per kokius tarpininkus pakeliui lėšos keliauja tarp Freedom24 klientų ir Vision Financial Market LLC klientų neaišku.

Hindenburg Research užsimena, jog lėšos pakeliui gali būti sumaišomos su įmonės turtu, todėl yra rizika, jog Freedom24 klientai tik mano, jog yra VP įsigiję, o realiai jų nėra.

Ar taip yra – aš tikrai nežinau.

Visada įmanoma, jog minėti straipsniai ir tyrimai apie Freedom24 tėra kažkoks šmeižtas ar melas, šio straipsnio tikslas nėra įrodyti, kad Freedom yra scamas.

Bet ką noriu pasakyti, jog nėra jokios priežasties patikėti savo turto saugojimo tokios įtartinos reputacijos brokeriui, nes ką gali žinoti, gal tikrai kažkas negražaus po kilimu vyksta, o vietos įtarimams – apsčiai.

4. Pabaigai

Pagrindinis kriterijus renkantis finansų tarpininkus yra patikimumas.

Nesiekiu čia reklamuoti Interactive Brokers, nepateikiu jokių referral nuorodų, iš kurių galėčiau užsidirbti pats, nė karto nesu gavęs nei vieno euro pajamų iš šio brokerio už reklamą, esu paprastas jų klientas.

Tiems, kam IBKR nepatinka, investuojant visada galima rinktis Lietuvoje veikiančius bankus ir čia sukurtus instrumentus.

Gal pasidomėjus rasite ir kitų rinkos žaidėjų, tikrai nesakau, jog tokių nėra, o IBKR vienintelis geras.

Mano tikslas šiuo straipsniu buvo įspėti, jog Lietuvoje taip reklamuojamas Freedom24 brokeris yra įtartinas, jog aš pats savo lėšų čia niekada nelaikyčiau.

Vienintelė priežastis, kodėl šio brokerio reklamą taip dažnai matote – už reklamą šis brokeris gerai atsilygina.

O kas šį brokerį reklamuoja – tikrai neatstovauja savo klientų interesų, žiūri vien savo kišenės.


Įspėjimas:

Šiame įraše pateikiama informacija nėra ir neturėtų būti suprantama kaip investavimo rekomendacija. Straipsnyje pateikiama informacija yra bendro informacinio pobūdžio ir neturėtų būti naudojama investavimo sprendimams priimti.

Pateikiama informacija yra asmeninė autoriaus nuomonė, tai nėra skatinimas įsigyti minimas finansines priemones.

Autorius nėra kvalifikuotas investavimo konsultantas ir neturi licencijos teikti investavimo rekomendacijoms.

Autorius gali būti asmeniškai investavęs į straipsnyje minimas finansines priemones.

Pateikiama informacija yra nekomercinio pobūdžio. Tinklapio autorius neturi jokių sąsajų su finansinių priemonių leidėjais, negauna jokių reklamos ar partnerystės (angl. affiliate) pajamų.

Plačiau skaityti: Informacijos atskleidimas

Subscribe
Notify of
guest
43 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Viktoras
Viktoras
6 months ago

Aciu. Pagaliau labai naudingas straipsnis, nes didzioji dalis straipsniu buvo pagyvenusio pizaminio vyrioko nuo sofos rasliavos. O dabar gali gale gavau paaiskinima apie sweda, seba ir interactive brockers.

Anonymous
Anonymous
6 months ago

Viktoras pats nei vieno post matyt nera parases, todel peza nesamones. Visi straipsniai geri, aciu! Ypac geri buvo apie P2P platformas – sirdis atsigavo skaitant informed opinion, nes P2P daugiausiai paskendes pigiame PR’e.

Viktoras
Viktoras
6 months ago

Tai pats turinys labai patinka, ne veltui as cia kiekviena straipsni skaitau.

Tiesiog kai kurie labai teoriniai ir kartais net nera laiko tiek isigilint.

Patys geriausi tie, kuriuose galima pasiimti kazko praktinio.

Anonymous
Anonymous
6 months ago

Ačiū!

Anonymous
Anonymous
6 months ago

Sveiki,
Ačiū už nuostabų turinį! Kalbu tiek apie šį straipsnį, tiek apie kitus.
Trumpas komentaras dėl brokekrių – jeigu turite virš 300kEUR portfelį, Swedbankas gali pasiūlyti privačios bankininkystės paslaugą, kur VP saugojimas nieko nekainuoja.

Anonymous
Anonymous
6 months ago

Kaip ir kokių kabliukų (bent jau aš nesusidūriau) – jei kvalifikuoji su suma, pereini į privačią (su labai maloniu aptarnavimu), o portfelio valdymo paslaugą gali pirkti, gali ne. Aš neperku, VP saugojimas nemokamas, o VP pirkimo/pardavimo kaina standartinė (0,25 proc, jeigu perki virš 4250 kEUR sumom ir neįsijungia minimalus mokestis). Kaip ir labai patenkintas

Giedrius
Giedrius
6 months ago
Reply to  Anonymous

Pats IBKR naudojuosi (anksciau dar teko Trading212 ir Revolut bandyti, galiausiai pasilikau tik prie IBKR). Freedom24 ikyrios reklamos seniai uzkliuvo ir sis brokeris niekad neatrode patikimas. Vien tas ikyrus ‘influenceriu’ D saskaitos reklamavimas ir jo sugretinimas su indeliu… Nors rizikos cia artimos investavimui (o kur dar neblizgancio brokerio rizika) ir draudimas ne 100k kaip, kad indeliu atveju. Nors tie inflienceriai vistiek D saskaita prigretina indeliui. Jei pazistamu rate suzinau, kad kazkas investuoja/svarsto investuoti per Freedom24 tai butinai ispeju apie galimas rizikas. Zinoma visada atsiranda netikinciu

VW
VW
6 months ago

Gal galėtumėte išsamiau paaiškinti, kokie mokesčiai taikomi IBKR? Kokių mokesčių reikėtų tikėtis investuojant į ETF po 100 Eur/mėn.?

Mindaugas
Mindaugas
6 months ago
Reply to  VW

Revolut duoda vieną nemokamą pavedimą per mėnesį, ETF ten netruksta. Pradžiai man atrodo visai gerai. Tiesa kažkoks valdymo mokestis yra, po 100€ pervedant kitur bus pavedimo mokesčiai skausmingesni.

Sprendimas
6 months ago

Swedbank privačią bankininkystę gavau peržengęs 100k slenkstį, saugojimas vp nemokamas.

mindaugas
mindaugas
6 months ago
Reply to  Sprendimas

po karantino suma tapo 200k

mindaugas
mindaugas
6 months ago

čia toks swedo puslapy neviešinamas dalykas ir dažniausia sužinai iš draugų, kurie jau turi reikiamą sumą (arba neturi sumos, bet uždirba 6k/mėn į rankas) ir naudojasi privalumais. Tada pats rašai per bankininkystę, kad norėtum privačios bankininkystės paslaugos ir su tavim susisiekia jau tau priskirtas žmogus iš swedo 🙂 Nžn kodėl toks slaptumas yra, bet galbūt taip pasijauti priklausantis kažkokiam slaptam išskirtinių žmonių ratui

Sprendimas
6 months ago
Reply to  mindaugas

Gali būti,seniai turime šeimoje abu, kai pakakdavo 100k. O 6k į rankas niekada neuždirbdavome, aš visą gyvenimą mma gaunu ir tą patį ne į swed. Turiu n26, paysera, revolut įvairiems atvejams

Anonymous
Anonymous
6 months ago

labai ačiū

Mindaugas
Mindaugas
6 months ago

nuostabus postas! kiek reikia daug įdėti darbo įsigilinant ir dar perteikiant šias žinias! Turiu ofise kolegų kur išpūtę akis aiškina, kad IBKR čia dinozaurams, o va freedom “seniuk gi kaip viskas modernu ir patogu”.
Tai prasiblaškymui, smalsumui ir mažai sumai (kurios negaila prarast) žinoma galima ir su freedom ar kazike ant raudono pastatyt. Bet dideles sumas (kurias praradus labai pajusi), tai tik patikimi tarpininkai tokie kaip Swed, Seb, IBKR.

Iš asmeninės patirties, tai IBKR tėvams savo nerekomendavau, nes angliškai viskas + tikrai būna, kai puslapis lėtai kraunas ar nulūžta, ar neveikia kelias valandas. Tai pultų į paniką ir man tektų raminti 🙂 Swedas nuostabiai tinka, ypač kur automatu perka swedo fondus, viskas lietuviškai, gali į supportą skambinti ar netgi gyvai į banką nuvažiuot (niekada to neprireikė, bet galimybė yra).

p.s. swedas pakėlė minimalų krepšelį ir privati bankininkystė yra nuo 200k EUR, buvo 100k EUR.

p.p.s. skaudu, kai tokio gerumo analizė, kurią imi ir skaitai už dyką, bet su tais kolegom kur freedom ar panašūs neo brokeriai, tai sako “ai čia daug skaityt, gerai man kaip yra”.

Viktoras
Viktoras
6 months ago

P2P pradejo skelbti savo rezultatus:
https://rekvizitai.vz.lt/imone/crowdpear/apyvarta/

Zinoma, idomiausia bus Heavy Finance.

Anonymous
Anonymous
6 months ago

ka manai apie Trading212 ?

stingy
stingy
5 months ago

Labai geras vokiškas brokeris yra Trade Republic. Keista, kad apie jį dar mažai kas kalba.

Tomas
Tomas
5 months ago

Geriausiai investuoti per Revolut

Stoic
Stoic
5 months ago

Ačiū :)) Idėja temai: W8-BEN forma, kas tai ir kam ji. Manau, daugelis nežino, arba žino kaip aš – miglotai, o žinoti, kiek suprantu, pravartu.

Viktoras
Viktoras
5 months ago

Nu va:
https://rekvizitai.vz.lt/imone/profitus/apyvarta/

Jau ko jau ko, bet minusiniu metu is Profitus nesitikejau….

Viktoras
Viktoras
5 months ago

Ava, Heavy Finance pelningi. Kazkas netiketo:

https://rekvizitai.vz.lt/imone/heavy_finance/apyvarta/

AJ
AJ
2 months ago

Sveiki, o gal teko dometis ir Lietuvoje ofisa turinciu AdmiralMarkets?

AJ
AJ
2 months ago

Pats naudojuosi, net negaliu pasakyti kodėl pasirinkau prieš keletą metų. bet naudoju labiau EU akcijoms, didesnis pasirinkimas. O ir ofisas Lietuvoj, jei kažkokios problemos ir telefonu konsultuoja, ir seminaru vis pasiūlo. Nereklamuoju, tiesiog kažkada atsidarinėjant IB sąskaitą susidūriau su adreso patvirtinimo problema, turbūt todėl ir likau Admiraluose 🙂

Gediminas
Gediminas
1 month ago

Sveiki Buliausanatomija,

Puikus straipsnis. Ačiū Jums. Nesenai atsidariau IBKR sąskaitą ir norėjau pasiteirauti dėl Irish Interest Income Withholding formos 8-3-6. Ar mums Lietuvos piliečiams, gyvenančiams Lietuvoje aktualu ją pildyti? Ar jūs pildėte? Jei šios formos nepateiksiu ar bus nuskaičiuojami mokesčiai jei planuoju tik pirkti ir laikyti ETF? Daug kur skaičiau apie tai, bet negaliu suprasti kaip yra iš tiesų… Iš anskto dėkoju už atsakymus.

trackback

[…] Man užtenka šių trijų faktų. Bet jei jums trūksta – Buliaus Anatomija jau išsamiai išnarpstė F24 spragas. […]

F24 Skeptikas
F24 Skeptikas
4 days ago

Buliausanatomija, ačiū labai už straipsnį. Turiu VP sąskaitas tiek IBKR, tiek Freedom24. Visiškai sutinku, kad F24 atrodo labai š.., nepatikimai, anskčiau mirgėjo Rusijos ir Kazachstano rinka pagrindiniame puslapyje, prisijungimas per Telegram ir daug kitų akivaizdžių sąsajų su rusija. Nereikia būti ekspertu, iš karto matosi, kad kažkas laabai ten shady.

Jie leidžia pirkti tik JAV rinkai skirtus ETF (ne UCITS), kurie neturi KID’o. Jie sako, kad tai yra skirta profesionaliems investuotojams – o tu, nors ir naujokas, be jokių problemų gali juos pirkti, nors joks patikimas brokeris to neleis (bent neprofesionaliems investuotojams). Papildomai gali pirkt labai rizikingus super high yield etf’us, kurie prekiauja pvz.: Bitcoino, Teslos, Microstrategyopcionais ir išmoka vidutiniškai nuo 30 iki 150% metinių distribucijų kas mėnesį, pvz.: BITO, NVDY, MSTY ir kt.
Visą tai labai aktyviai reklamuoja vlogeris Aleksandr Lukjanov, pristatantis savo veiklą kaip visiškai nemokamą edukacinį tūrinį.

Būtų labai įdomu, kad parašytum daugiau, būtent apie šį veikėją (gal teko jo kluasytis), apie BITO ir super high yield etf ir (ne UCITS IR BE KID’o) etf pirkimą per Freedom24.