2025 Q1: Amerikietiško išskirtinumo pabaiga?

2024-ųjų metų pabaigoje rinkose vyko šokiai.

Visi linksminosi ir dainavo, kupini optimizmo, apimti euforijos laukė, kad nauja Donaldo Trumpo kadencija atneš dereguliavimą, tax cuts ir dar kelerius metus +20% metinės grąžos JAV akcijoms.

Dauguma investuotojų – nuo mažmeninių investuotojų ir jų giminaičių iki hedge funds – pasidavė šiam siautuliui ir vadovavosi garsiąja Chucko Prince fraze:

“When the music stops … things will be complicated,” Prince said. “But as long as the music is playing, you’ve got to get up and dance.”

Pasakė Citibank vadovas Chuck Prince 2007 m., prieš pat 2008-2009 m. finansų krizę

Tačiau, pasirodo, kai kurie šokiai baigiasi muštynėmis – ypač kai valdžią perima DJ Trumpas, už apšvietimą atsakingas Elonas Muskas užkanda tablečių, o apsauginiu šokiuose dirba JD Vance.

Kai JAV pradėjo konfliktuoti su ilgamečiais savo partneriais, rinkoms tai nelabai patiko. Galbūt Grenlandijos aneksija nėra į naudą S&P 500 earnings?

2024-ųjų metų apžvalgoje, rašytoje vos prieš tris mėnesius, apžvelgdamas praėjusius 2024-uosius metus neslėpiau pesimizmo – nerimas mane kamavo.

Kalbėdamas apie tuometinę situaciją rinkoje išsakiau savo nuomonę, kad:

  • Lūkesčiai dėl JAV akcijų buvo gerokai perdėti, o šis trade’as yra way too overcrowded. Todėl artimiausių 3–5 metų JAV akcijų grąža gali stipriai nuvilti.
  • Tuo tarpu likusio pasaulio akcijos gali maloniai nustebinti ir uždirbti istorinę 8–10% ar net aukštesnę metinę grąžą.

Praėjus trims mėnesiams nuo metų pradžios abi mano tezės bent jau iš dalies pasitvirtino – JAV akcijų žavesys investuotojų akyse gerokai išblėso, o likusio pasaulio akcijoms sekasi visai neblogai.

Kaip čia taip? Kodėl eilini kartą visi klydo?

Ir kas laukia toliau.

1. JAV akcijos

Žvelgiant į akcijų rinkų istoriją, galima pastebėti, kad nors kiekvienas dešimtmetis yra išskirtinis, visi dešimtmetis turi savo vyraujančią temą.

Tam tikrą sektorių ar regioną, kurio akcijomis susižavi tarptautinė investuotojų bendruomenė, į kurį plūsta kapitalas ir dėl kurio ateities lūkesčiais vyrauja aukščiausi.

Every decade, there is a theme that captures the zeitgeist and expresses itself as investment mania. It was gold in the 1970s, Japan in the 1980s, Nasdaq in the 1990s, and China and commodities in the 2000s. As more investors are lured in by the big gains, a classic bubble forms and ultimately pops.

The ever-shifting zeitgeist

Nėra abejonių, kad pastaraisiais metais dominuojanti tema pasaulio investuotojų tarpe buvo JAV technologijų kompanijų akcijos.

2024-ieji: JAV (ypač technologijų) akcijos pasiekė optimizmo piką

Praūžus 2008-2009 m. krizei niekas JAV akcijomis nebetikėjo.

Taip nutiko todėl, kad 2000-2008 m. laikotarpiu JAV akcijų rinkų grąža buvo neigiama, skaičiuojant doleriais siekė -3% per metus. Šis laikotarpis JAV investuotojams buvo košmariškas ir vadinamas the lost decade.

Tuo metu daugelis tikėjosi, kad JAV akcijų rinkos toliau stagnuos, tačiau įvyko tai, ko niekas nesitikėjo.

Nuo 2009 m. JAV kompanijos, ypač veikiančios technologijų sektoriuje, demonstravo vis geresnius rezultatus. Augo pajamos, augo pelno maržos, augo pelnai.

Kartu su fundamentalių rodiklių augimu augo ir akcijų vertės rodikliai. Kaip tariant, už rekordinius pelnus rinka mokėjo vis daugiau.

2022 m. rinkos trumpam stabtelėjo, tačiau, kaip lietuviai Eurovizijoje su šūkiu „pabandom iš naujo“, dirbtinio intelekto temos paskatintos 2023–2024 m. laikotarpiu JAV akcijos užraliavo dar kartą.

Galiausiai 2024 m. pabaigoje JAV technologijų kompanijos tapo tokios brangios, kad septynių didžiųjų kompanijų, vadinamų MAG7, bendra kapitalizacija prilygo visų Europos įmonių kapitalizacijai kartu sudėjus.

O kiekvienos iš šių milžinių, tokių kaip Apple ar Microsoft, rinkos vertė prilygo visai Jungtinės Karalystės, Prancūzijos ar Vokietijos akcijų rinkų kapitalizacijai.

Kadangi didžiąsias JAV technologijų kompanijas pamėgo ne tik vietiniai, bet ir pasaulio investuotojai, į šią rinką suplūdo trilijonai dolerių, kurie kaip milžiniška banga pakėlė ir kitų JAV bendrovių akcijų kainas.

Dėl to JAV kompanijų įverčiai, nepriklausomai nuo sektoriaus, tapo gerokai aukštesni už panašių kompanijų kitose šalyse. Vien todėl, kad tai JAV kompanijos.

2025-ieji: rinkas apninka abejonės

Bet 2025 m. pradžioje rinkos pradėjo dvejoti.

Žinoma, JAV technologijų kompanijos yra išskirtinės, nusipelno premijos. Be abejonės, šios akcijos turėtų prekiautis aukštesniais įverčiais nei kitų šalių kompanijų.

Nu bet ne tokio dydžio premija! Yra kaina, už kurią Europos ar emerging markets akcijos tampa patrauklesne investicija nei geriausių pasaulyje JAV kompanijų akcijos, jei pastarosios yra tiesiog per brangios.

Pastaraisiais metais rinkoje buvo įsigalėjęs „American Exceptionalism“ naratyvas: Europa – muziejus, Japonija – senelių namai, o Kinija – kalėjimas. Tad kur dar investuoti?

Europe’s a museum, Japan’s a nursing home and China’s a jail

Buvęs JAV iždo sekretorius Lawrence Summers

Šis naratyvas skatino investuotojus JAV akcijas masiškai pirkti, o gausus pirkėjų būrys augino kainas. Augančios kainos pritraukė dar daugiau pirkėjų ir karuselė įsisuko.

Tačiau, kaip yra sakęs Warren Buffett – „What the wise do in the beginning, fools do in the end.“ Jei pirkti JAV akcijas 2009 m. buvo išmintinga, tai 2024 m. pabaigoje – jau nebe.

2025 m. pradžioje, kai naujų pirkėjų rinkose neliko, kainos pradėjo svyruoti, o kas JAV akcijų turėjo savo krepšiuose gerokai per daug pradėjo panikuoti.

Per pirmus šių metų tris mėnesius S&P 500 koregavosi apie -10%, o NASDAQ – dar kiek daugiau.

Prasčiausiai šiais metais atrodo MAG7. Šios akcijos, pasinaudojant Le Shub terminologija, iš MAG7 tapo BAG7.

Tiesa, -10% nėra didelis kritimas, o tik nedidelė korekcija. Tačiau rinkos naratyvas keičiasi, nebėra vienos nuomonės, kad JAV akcijos yra išskirtinės.

Galiausiai, tokių pakritimų būna nuolatos ir visada pastaraisiais metais JAV akcijos greitai atšoka, dažniausiai tai būdavo puikios progos tokių akcijų įsigyti pigiau. Ar taip nutiks ir šį kartą?

Kas toliau?

Didžiausias klausimas, žinoma, ar čia tik nedidelė eilinė korekcija, ar paradigmos pabaiga.

Rinkoje šiuo metu gausu asmenų, turinčių paskutiniais metais suformuotą buy the dip instinktą. Jie įsitikinę, kad kiekvienas kainos sumažėjimas yra galimybė, nes JAV technologijų kompanijų akcijos amžinai kyla po +20% per metus.

Tačiau nėra taip aišku, ar šį kartą situacija bus tokia pati. Ar tai laikinas pakritimas, ar naujo ciklo pradžia, kuris gali turėti visiškai kitus favoritus, o nebe JAV mega korporacijas.

Iki šių metų pradžios daug kartų įvairiuose podcastuose girdėjau investuotojų ironiją, kokia absurdiška mintis būtų pirkti ką nors kitą, kas nėra MAG7.

Bet šiuo metu mintis parduoti JAV ir pirkti Europos ar kitas international stocks rinkos dalyvių lūpose iš absurdiškos pamirto į išmintingą. Sentimentas keičiasi.

Kinijos DeepSeek momentas, JD Vance kalba, Kinijos ir Vokietijos fiskaliniai paketai tapo katalizatoriais, kuriems rinka jau seniai buvo pasiruošusi.

Lėtai, bet užtikrintai rinkoje atsiranda vis daugiau alternatyvių nuomonių. Gal Europos gynybos sektorius taps nauju augimo varikliu? O gal Vokietijos akcijos? Ar Kinijos? Rinkos nebėra vieną dainą darniai traukiantis avelių choras.

Men, it has been well said, think in herds; it will be seen that they go mad in herds, while they only recover their senses slowly, one by one.

Charles MacKay, Extraordinary Popular Delusions and the Madness of Crowds

Nuomonių įvairovė grįžta ir rinka netrukus (per kelerius metus) įvertins, kokios iš tiesų perspektyvos JAV dirbtinio intelekto įmonių, kokie bus Vokietijos fiskalinės politikos rezultatai ir Kinijos pastangų skatinti vartojimą poveikis.

Kas bus toliau – tikrai nežinau. Esminis klausimas, kaip jau minėjau, ar kitų šalių akcijų pranašumas prieš JAV akcijas yra trumpalaikis reiškinys, ar naujos ilgalaikės tendencijos pradžia – abu scenarijai realūs.

Spėčiau, kad vidutiniu laikotarpiu JAV akcijos jau pasiekė savo piką, bet tai nereiškia, jog prognozuoju didžiulę korekciją, rinkų kritimą -30% ar -50%. Tikrai ne.

Mano bazinis scenarijus – per artimiausius 3–5 metus iš JAV akcijų pavyks uždirbti, tačiau mažiau, nei buvo įprasta – galbūt apie 4–6% per metus.

Ateinančiais metais taip pat tikiuosi didesnio rinkų svyravimo ir turbulencijos, bet nebūtinai reikšmingo nuosmukio ar krizės.

Nesakau, kad JAV akcijų reikia atsisakyti, bet būtina suprasti jų keliamą riziką ir pasirūpinti tinkama diversifikacija.

JAV doleris

Dvigubai atsargesniems su JAV akcijomis reikėtų būti dar ir dėl dolerio rizikos.

Kaip rašiau straipsnyje JAV doleris investuotojo draugas ar priešas, ilgus metus doleris veikė kaip palankus vėjas investuojantiems. Dėl stiprėjančio dolerio investicijų grąža į JAV akcijas, skaičiuojant eurais, buvo dar didesnė nei doleriais.

Bet valiutų rinkos turi nemalonią savybę – kitaip nei akcijos, valiutų kursai amžinai stiprėti negali.

Yra reali rizika, kad artimiausiais metais dolerio ir euro kurso trajektorija gali pasikeisti, ir tada investavimas į JAV akcijas taptų daug mažiau patrauklus.

Ar taip įvyks, nežinau, tačiau šiemet apie 5% euro atžvilgiu kritęs JAV doleris puikiai parodo, ką reiškia valiutos rizika ir kaip tai gali paveikti investicijas į užsienio akcijų rinkas.

2. Europos akcijos

Neįtikėtina, kaip greitai rinkoje gali pasikeisti naratyvas.

Visi, absoliučiai visi, buvo pesimistiškai nusiteikę Europos atžvilgiu, o butelio kamštuko memas tapo šio žanro klasika, puikiai iliustruojančia tariamą Europos atsilikimą ir neveiksnumą.

Tačiau JAV akcijų baliui artėjant prie pabaigos, naujasis Vokietijos kancleris Friedrich Merz užsuko naują ir daug žadančią pramogų areną.

Štai 500 mlrd. eurų gynybai, dar 500 mlrd. eurų infrastruktūrai – ir Europos akcijos tampa geriausiai performinančia akcijų kategorija pasaulyje.

Daugumos Europos šalių akcijų rinkos žaliuoja per pirmąjį šių metų ketvirtį ir tai nenuostabu – juk daugelį metų iš jų nieko gero nebuvo tikėtasi.

Čia žanro klasika – kai niekas iš tavęs nieko nesitiki ir visi neigiami scenarijai jau būna įskaičiuoti į akcijų kainas, tereikia vos kelių gerų naujienų, kad kainos pajudėtų aukštyn.

Be to, kaip visada, story fallows the price. Europos akcijoms demonstruojant puikius rezultatus, rinkoje iškart atsiranda daugybė naratyvų, paaiškinančių, kodėl taip yra ir kodėl bus dar geriau.

Tačiau Europos struktūrinės problemos niekur nedingo, kaip ir nerangi bei neveiksminga ES biurokratinė sistema, kuri pati savęs lengvai nereformuos.

Visgi kalbos apie Europos mirtį yra gerokai perdėtos. Europa tikrai nėra muziejus, o šių metų garsioji JD Vance kalba tapo rimtu wake up call daugeliui politikų.

Net ir karas Ukrainoje artėja link pabaigos. Nepaisant pesimistinių nuotaikų, sklindančių iš rytinio Europos flango, dėl galimų karo pabaigos dealų ir atsinaujinančio Rusijos energetinių išteklių eksporto, karo pabaiga galėtų tapti dar vienu Europos ekonomikos augimo katalizatoriumi.

Galiausiai, akcijų rinkos tokiose šalyse, kokios šiuo metu yra dauguma Europos valstybių, istoriškai rodo puikius rezultatus.

Politiškai stabiliose ir demokratiškose šalyse, turinčiose gerai veikiančią teismų sistemą, saugančią privačią nuosavybę ir smulkiųjų akcininkų interesus, ir kurios nėra nuniokotos karo ar kitų ekonominių krizių.

Ypač tada, kai šių šalių akcijų rinkos nėra pernelyg brangios – kaip yra šiuo metu.

Todėl negaliu nuslėpti, kad pastaraisiais mėnesiais jaučiu tam tikrą optimizmą Europos akcijų atžvilgiu. Vienintelis mano nusivylimas yra tai, kad šių akcijų turiu per mažai, tačiau galbūt dar atsiras progų jų įsigyti daugiau?

Kai 2024 m. pabaigoje mane kankino nuojauta, kad paskutinis kvailys jau įšoko į JAV išskirtinumo traukinį, nusprendžiau parduoti dalį JAV akcijų (apie tai plačiau vėliau) ir gautas lėšas investuoti į P2P, o ne didinti pasaulio, Europos ar besivystančių rinkų akcijų dalį savo portfelyje.

Tuo metu nejaučiau jokio pesimizmo kitų šalių akcijų atžvilgiu, tačiau maniau, kad jei JAV akcijos patirtų reikšmingesnę korekciją, jos greičiausiai nusitemptų ir likusias rinkas žemyn.

Apie tai plačiau išsiplėsiu vėliau.

3. Emerging markets

Pirmąjį šių metų ketvirtį, nors emerging markets regionų indeksas stebuklų nedemonstruoja, jis laikosi gana neblogai.

Ypač turint omenyje įvairius Trumpo tarifus bei šiandieninį rinkų nepastovumą. Svarbiausia – emerging markets akcijos laikosi geriau už JAV akcijas, todėl tuo negaliu nepasidžiaugti 😉

Geriausiai šiuo metu sekasi dar vienai visų nurašytai rinkai – Kinijos akcijoms. Pasirodo, net ir prie Xi Jinpingo keliamos politinės rizikos, yra kaina, už kurią šios akcijos tampa patrauklios investuotojams.

Taip vadinamasis DeepSeek momentas tapo teigiamu impulsu Kinijos akcijų biržoms, kur technologijų įmonės vėl pritraukė nemažai investuotojų dėmesio.

Kinijos valdžia bando įgyvendinti įvairias ekonomikos skatinimo priemones, tačiau prisipažinsiu – į jų turinį įsigilinęs nesu.

2024 metų pabaigoje publikavau straipsnį „Besivystančių rinkų akcijos”, kuriame išsakiau savo požiūrį, kad emerging markets akcijų verta turėti savo investiciniame portfelyje.

Nors šios akcijos yra tikrai rizikingos, gali būti, jog investuotojai už priimtą riziką bus pakankamai dosniai atlyginti.

Tačiau yra ir kita medalio pusė.

Tam tikrose šalyse (kaip Kinijoje) egzistuoja reali rizika, kad užsienio investuotojų turtas gali būti nacionalizuotas, ir investuotojai gali visko netekti negrįžtamai.

Dėl šios priežasties niekada nereikėtų pernelyg didelės portfelio dalies investuoti į emerging markets. Tačiau bent kažkiek jų turėti verta, nes niekada negali žinoti, galbūt būtent šių regionų akcijos taps naujuoju šio dešimtmečio augimo varikliu.

4. Atėjo „50/25/25″ alokacijos šlovės valanda?

Daugelį metų pats geriausias pasirinkimas buvo investuoti į pasaulio akcijų fondą – ir pelnytai. Daugeliu atvejų rinka yra teisi, ir bandymas būti protingesniam už rinką dažniausiai nepavyksta.

Galiausiai, tai buvo puikus, patogus ir diversifikuotas fondas.

Bet tam tikrais atvejais, kai visi rinkos dalyviai daro tą patį, kai investuotojų portfeliuose nebelieka tikros diversifikacijos, nors negali būti tikras, kad visi klysta, gali būti užtikrintas vienu dalyku – jei visi klysta, pasekmės bus labai skaudžios.

Šiuo metu populiariausios investavimo strategijos pasaulyje ir Lietuvoje nepasižymi gera diversifikacija, nes per didelę dalį jose užima vienos šalies akcijos, kurios dargi yra rekordiškai brangios ir optimistiškai vertinamos.

„American Exceptionalism” pabaigos pradžia?

Kaip galėtų pasibaigti šis „American Exceptionalism” trade’as? Štai kaip aš įsivaizduoju vieną iš ateities scenarijų.

Po 2008–2009 m. krizės JAV akcijos, ypač technologijų sektoriaus, buvo pigios – gerokai per pigios, atsižvelgiant į būsimus jų rezultatus.

Metai iš metų investuotojai buvo teigiamai nustebinti, nes įmonių pelnai augo sparčiau nei tikėtasi. Todėl investuotojai sutiko mokėti vis aukštesnį kainos ir pelno santykį, vedami lūkesčių, kad šios kompanijos amžinai stebins rinką. Dideli lūkesčiai ir geri praeities rezultatai pritraukė dar daugiau investuotojų pinigų į JAV rinką.

Papildomą impulsą suteikė 15 metų stiprėjantis JAV doleris, dėl kurio tarptautiniai investuotojai gavo dar didesnę grąžą, kas dar labiau didino investicijas į JAV, nes visada visi rinkos dalyviai sumoje chasina performance.

Visi šie pinigų srautai, tarsi cunamis, kėlė ne tik pelningiausių, bet ir visų kitų JAV įmonių akcijų kainas.

Strategija investuoti į JAV technologijų akcijas buvo itin sėkminga, investuoti į visas JAV akcijas – taip pat, o pasaulio akcijų indeksas irgi demonstravo puikius rezultatus.

Štai kodėl pastarąjį dešimtmetį visos šios strategijos tapo tokios populiarios. Bet iš esmės visos jos šio metu yra vienas ir tas pats „American Exceptionalism” trade’as. Nes pasaulio akcijų fonde, tokiame taip Vanguard FTSE All-World UCITS ETF, šiuo metu JAV akcijų svoris yra apie 60%.

Aš matau realią riziką, kad matome pastarųjų penkiolikos metų trendo pabaigą.

Šis „American Exceptionalism” trade’as greitai pasibaigtų, jei technologijų kompanijų akcijos nuviltų dėl bet kurios priežasties – pajamos, pelno maržos ar pelnai pradėtų mažėti (ar tiesiog neaugtų taip sparčiai, kaip tikėtasi), JAV įvyktų recesija, politiniai neramumai ar dar kažkas.

Dar viena vinis į JAV išskirtinumo karstą galėtų būti dolerio nuvertėjimas. Tuomet krentant dolerio vertei tarptautiniai investuotojai patirtų dar didesnius nuostolius, o pinigų srautai apsisuktų ir imtų trauktis.

Ar tai garantuotas scenarijus? Žinoma, ne. Aš neturiu krištolinio rutulio. Tai vienas iš galimų ateities scenarijų, kuris man atrodo logiškas, bet – toli gražu ne vienintelis įmanomas. Jei būčiau užtikrintas savo teisumu, JAV akcijų neturėčiau išvis, bet – šiek tiek jų vis dar turiu.

Bet čia ir yra esminė mano žinutė.

Kaip apsisaugoti nuo JAV akcijų neigiamos įtakos

Niekas nežino, kas bus toliau, ar JAV akcijoms seksis gerai ar blogai.

Investuoti vien į JAV akcijas, ar net į pasaulio akcijų fondą, kuriame jos sudaro didžiąją dalį, šiuo metu yra nepaprastai rizikinga.

Istoriškai visada būna taip, kad tai, kas buvo populiariausia, galiausiai praranda savo žavesį, o didžiausiomis tapusios kompanijos statistiškai dažnai nuvilia – apie tai esu rašęs daugybę kartų.

Šiuo metu daugumos investuotojų strategija yra „all-in“ į JAV akcijas, nes taip jau veikia žmogaus psichologija – populiariausia yra tai, kas brango labiausiai, o didžiausią kapitalizaciją turi tai, kas yra populiariausia.

Galiausiai trendas pasikeičia, o paskutiniai įšokę į traukinį patiria didžiausius nuostolius.

Kaip neseniai rašiau įraše „3 paprasti akcijų portfeliai”, šiuo metu strategiją investuoti 50% į išsivysčiusių šalių (be JAV) akcijas ir po 25% į JAV bei emerging markets laikau gerokai saugesniu pasirinkimu. Toks portfelis užtikrina kur kas geresnę diversifikaciją nei pasaulio akcijų fondas.

Tačiau, žinoma, kiekvienas mąsto savo galva, o pardavinėti akcijas tada, kai jos krenta, visada yra prasta strategija – tai reikėjo daryti anksčiau.

Visgi, aš pats tikrai ramiai šiuo metu nemiegočiau, jei būčiau investavęs pagrinde į JAV akcijas arba pasaulio akcijų fondą. Laimei – taip nėra.

5. Mano paties portfelis

Kartu su šiuo įrašu atnaujinau skiltį „Mano portfelis“.

Ne paslaptis, kad „JAV akcijos nėra išskirtinės“ dainelę groju jau kurį laiką, todėl šių savo portfelyje šiuo metu turiu tikrai nedaug – vos 14% portfelio vertės.

2024 metų pradžioje, įraše „2024Q1: Losing My Religion” rašiau, kad jau tada sumažinau JAV akcijų dalį savo portfelyje, ir tą patį padariau dar kartą šių metų pradžioje.

Praėjusiais metais šį žingsnį atlikau gerokai per anksti – visus metus JAV akcijų rinkos toliau augo. Šiais metais, laimei, spėjau pačiu laiku, dar prieš korekciją.

Tuomet reikėjo nuspręsti, ką daryti su gautomis lėšomis.

Pats kvailiausias sprendimas būtų buvęs (ir tebėra dabar) parduoti akcijas ir laikyti santaupas grynaisiais pinigais. Akcijų kainos gali pakilti ir niekada nebegrįžti į ankstesnį lygį – kas tada? Kada tokiu atveju sugrįžtum į rinkas? Rizika per didelė.

Kita alternatyva buvo didinti kitų regionų, ne JAV, akcijų svorį portfelyje, tačiau neišdrįsau. Remdamasis istoriniais duomenimis, manau, kad kai JAV akcijos krenta – kartu krenta ir viso pasaulio akcijos.

Todėl visiuosi, kad ateityje bus geresnių aplinkybių pasipildyti Europos, gal ir kitų regionų akcijomis, o atsilaisvinusias lėšas nusprendžiau investuoti į P2P ir padidinau šios turto klasės svorį savo portfelyje.

Ką konkrečiau pirkau galbūt išsiplėsiu jau kitame įraše. Greitai norėsiu pasižiūrėti kas naujo P2P pasaulyje nutiko pastaruoju metu.

Jei akcijų rinkose korekcijos nebus, o pigiau akcijų įsigyti progos nepasitaikys, viskas irgi bus gerai, nes iš P2P tikiuosi uždirbti 8-10% metinę grąžą.

Bet visiškai įmanomas scenarijus, kad šiais metais pamatysime rimtesnę korekciją. Tokiu atveju stengčiausi kuo greičiau sumažinti investicijas į P2P ir grąžinti lėšas į akcijų rinkas.

Šiuo metu mano portfelyje akcijos sudaro 58%, o P2P net 30% – dar niekada nebuvau tiek daug investavęs į P2P turto klasę.

Viena vertus, smagu, kad tokia turto klasė yra, kurioje galima „pasislėpti“ nuo akcijų turto klasės, tomis retomis istorinėmis aplinkybėmis, kai tai daryti mano galva verta. Kita vertus, ar šis sprendimas buvo teisingas – parodys laikas.

Kadangi akcijų, ypač JAV, turiu gana nedaug, mano portfelis šiais metais atrodo tikrai gerai, ypač palyginus su kokiu nors 80/20 pasaulio akcijų ir Europos obligacijų benchmark.

Laikas pasiimti popcornų ir stebėti, kas bus toliau. Buvau teisus ar ne dėl JAV akcijų šlovės valandos pabaigos – netrukus pamatysime.


Įspėjimas:

Šiame įraše pateikiama informacija nėra ir neturėtų būti suprantama kaip investavimo rekomendacija. Straipsnyje pateikiama informacija yra bendro informacinio pobūdžio ir neturėtų būti naudojama investavimo sprendimams priimti.

Pateikiama informacija yra asmeninė autoriaus nuomonė, tai nėra skatinimas įsigyti minimas finansines priemones.

Autorius nėra kvalifikuotas investavimo konsultantas ir neturi licencijos teikti investavimo rekomendacijoms.

Autorius gali būti asmeniškai investavęs į straipsnyje minimas finansines priemones.

Pateikiama informacija yra nekomercinio pobūdžio. Tinklapio autorius neturi jokių sąsajų su finansinių priemonių leidėjais, negauna jokių reklamos ar partnerystės (angl. affiliate) pajamų.

Plačiau skaityti: Informacijos atskleidimas

Subscribe
Notify of
guest
8 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Witcher86
Witcher86
12 hours ago

Su balandžio 1! Tikiuosi ne pokštas apie US rinkos ateityje super rizikingumą, nes neseniai įmerkiau į atsigaunantį VWCE 🙂 Manau Trumpui taip lengvai oligarchai neleis sugriauti ekonomikos, mano nuomone kaip tik IT dėl AI burbulo dar kils. O į kokius Europos ar emerging markets ETF’us investuojate? Gal turite kokių gynybinių ar AI ETF? Ačiū ir sėkmės investuojant 🙂

Stoic
11 hours ago

Ačiū nuraminote. Skaičiau straipsnį ir galvojau ar man jau reikia kitokį ETF su mažiau JAV Coverage pirkti…

Witcher86
Witcher86
8 hours ago

Dėkui už atsakymą, su investavimu į EU gynybos ETF gal ir vėlokai, bet žiūrint perspektyvą 5 metų net jei ir būtų paliaubos Ukrainoje (kas labai abejotina dar bent 1 metus) niekur Rusijos grėsmė nedingtų ir žiūrint kad Trumpas nusisuko nuo Europos ir neseniai patvirtintas EU 800 mlrd. gynybos biudžetas duoda vilčių visam sektoriui. Į pavienes gynybos akcijas manau būtų rizikinga, bet ką bendrai manote apie EU gynybinius ETFus?

Witcher86
Witcher86
2 hours ago

Įtikinai 🙂 manau investuosiu geriau į stoxx 600 ETF kuris irgi apima kažkiek karinių kompanijų, kiek skaičiau visur gana rizikinga būtų atskirai karinis ETF. Anyways VWCE and chill pagrindinis pas mane 🙂

Sprendimas
1 hour ago

Bet ar paties per ankstyvas išėjimas iš usa 2024 nepadarė tiek pat žalos jūsų portfeliui kaip ir bet koks razinų rankiojimas apie kurį dažnai užsimenate?